Mørke mbuna'er - Hvorfor ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

KTR — 13. oktober 2011, 20:56

Hej allesammen,

Jeg har i nogen tid syntes at mine mbunaer er meget mørke i forhold til hvad jeg ser rund omkring. Det er specielt mine Sp. Acei yellow tail, men også hunner af mine Hongi og hunner af Tropheops red fin. Jeg har spekuleret på om det har noget med alderen at gøre (altså fiskenes forståes). Af andre faktorer har jeg overvejet akvariets belysning og fiskenes foder.

Jeg har observeret at andre fisk er lysere, da jeg sidste weekend købte en Tropheops hun og satte sammen med de andre. Og senest i dag da jeg var forbi den lokale fiskemand der havde aftaget et kuld yellow tail af mig. Disse var flotte lyseblå, og de 2 jeg havde behold fra samme skuffe er meget mørkere.

Belysningen i udstillingsakvarierne i butikken er Aquastar og selv har jeg 830 og 930 T8.

Foderet han bruger er "lidt af hvert" og selv bruger jeg primært Tropical Malawi og sekundært cichlid color, cichlid gran også Tropical og TetraPhyll Granules. Mallerne får Tropical Green Algae Wafers som mbuna'erne også tager med glæde.

Endelig forslog han at det måske var mine vandværdier. At akvariet måske er lige hårdt nok belastet ? Jeg skifter ca 20-25% vand hver søndag og har i dag i underkanten af 50 individer.

Det bringer mig tilbage til overskriften. Hvorfor er mine fisk mørkere end andres? Er det belysningen, foderet, vandet eller bare mig der er mærkelig ?

Jeg slutter af med lidt billeder. De er alle taget med det samme elendige mobilkamera så de kan sammenlignes. Første billede er af mine "bortadopterede" yellow tail og resten er egne fisk.





ammonix — 13. oktober 2011, 21:29

Umiddelbart vil jeg mene at det skyldes de omgivelser de går i.
Hvis omgivelserne er mørke, så har fiskene en tendens til også at blive det. Det kan jeg ihvertfald se på mine egne mbunaer. De går i et akvarie hvor baggrunden er meget mørk. Så det bliver de nærmest også.
Kunne forestille mig de tilpasser deres farver som forsvar mod rovdyr. 😉

KTR — 14. oktober 2011, 10:25

Se det kan du jo godt have ret i. Det var endnu en faktor jeg må overveje. Jeg har dog ingen erfaring med mørke baggrunde før den jeg har nu. Måske andre har ?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.