Kønsbestemmelse af sommerfuglecichlide

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Marcel s — 15. oktober 2011, 23:52

Jeg købte for noget tid siden et par sommerfuglecichlider. Jeg købte dem som en han og en hun, men så vidt jeg kan se er det to hanner.

I starten lignede de hinanden, men nu er den ene blevet dominerende og den anden er blevet mat i farven.


Hannen:




"Hunnen" (som jeg tror er en han)




Hvad siger i?

mairo — 16. oktober 2011, 00:04

Det er lidt svært at se, den øverste er klart en han, er den nederste rødlig på bugen? jeg syntes det ligner en hun, den mangler det sorte i top finnen.. og d´jeg syntes den virker kortere i krop.. jo jeg tror det er en hun, nederst.
venligst
Maiken

MieHee — 16. oktober 2011, 09:44

Den nederste er med garanti en hun. Den er rød på bugen, og den har glimmer i den sorte plet. Desuden anden kropsform, som Maiken også skriver.

Marcel s — 16. oktober 2011, 18:14

Mange tak for info :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.