Pigeon Blood
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hwj — 20. oktober 2011, 17:30
Så jeg har fået omlagt mit akvarie som jeg synes passer ok til Discus
lige et billede :
gerne ris og ros
Mit valg af Discus faldt på 6 stk ungfisk Pigeon Blood , har fået dem sat til side hos min lokale fiskemand , akvariet skal lige køre en 14 dages tid endnu.
pt går der lige nu 3stk L201 maller , har undersøgt med hensyn til temp. at de skulle kunne klare de 29-30 grader som Discus kommer til at gå ved.
men kunne godt tænke mig en lille flok pansermaller ,5-6 stk , men har ikke rigtigt kunne finde nogen der ville egne sig , så jeg efterlyser lidt foreslag til dem.
en anden ting , synes altid jeg har hørt , at en stimefisk sammen med Discus , at det "bør" man have , men er det nu også rigtigt ?
mvh. Henrik
joffe — 20. oktober 2011, 17:35
jeg har alm kobber pansermaller med mine discus, de går fint med dem om man har stimefisk eller ej er vel en smags sag jeg har sort neon og det fungere også fint.
syntes at du skulle slå et smut forbi www.discusforum.dk der er en masse der gerne øser af deres viden
M.v.h jens
hwj — 20. oktober 2011, 17:38
Palsmark — 20. oktober 2011, 17:41
En panser maller der kendt for at være god i discus akvarier er Sterbai mallen, den skulle også kunne klare en evt. varmekur.
Ang indretning, syntes jeg den er lidt "flad".
Der mangler lidt rødder der stikker op mod overfladen. Syntes også mine discus er glade for at svømme rundt om mine rødder der stikker opad.
Held og lykke med denne super fisk 😉
Jonas
HECHR — 21. oktober 2011, 13:11
være glade for at svømme omkring hans fødder 😀
Der mangler efter min mening steder, hvor fiskene
kan trække sig tilbage og skjule sig.
Palsmark — 21. oktober 2011, 16:07
TangaThomas — 21. oktober 2011, 16:31
jacob — 21. oktober 2011, 16:33
joffe — 21. oktober 2011, 17:14
HECHR — 21. oktober 2011, 18:40
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.