Scalareæg!! :D

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Marie94 — 30. oktober 2011, 12:49

Hejsa folkens 😀

Først vil jeg godt lige undskylde hvis tråden ligger under det forkerte emne, men ved simpelthen ikke hvor scalarer hører til henne 🙂


Jeg har lige opdaget at mine 2 scalarer har lagt æg for første gang og jeg er virkelig spændt!😀 Jeg kan dog fornemme på andre tråde at overlevesesmulighederne ikke er de største... Men eftersom de går i et 250l akvarium ville jeg alligevel ikke have plads til dem hvis de overlevede 🙁

Der er dog noget jeg ikke forstår: Min hun scalare er knap 1 år, måske kun et halvt... Er det ikke lidt ungt eller er det normalt for scalarer?

Derudover ville jeg høre hvad i tror deres overlevelseschancer er? I akvariet er der både pragtsmerlinger, regnbuefisk og zebrafisk.

Og til sidst, lægger de æg igen, selvom alle æggene bliver spist? 🙂

Mvh Marie
Og tusind tak for hjælpen 😀

Svend Erik — 30. oktober 2011, 13:00

Ja de lægger igen, og overlevelseschancerne i et er lig nul med andre fisk i akvariet.
Jeg har set scalare på 9 måneder lægge det første kuld så det kan lade sig gøre

Mvh

Marie94 — 30. oktober 2011, 13:11

Okay 🙂 Tusind tak for det hurtige svar 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.