Hjælp - fiskedræber.. svamp????Eller hvad
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hkv — 9. november 2011, 16:07
Mine sorte neon (nyindkøbte) fik hvide pletter få dage efter hjemkomst. Behandlede straks med Exit, efter forskrift og i alt 5 dage.. ingen virkning, fisk døde, flere blev angrebet. Er startet med odimor og er nu på anden behandlingsdag. Nu ser det så ud til at de ellers ikke angrebne platyer er begyndt at få misfarvning på halefinne, en enkelt har en lille rødlig klat på halefinnen, mine kirsebær berber er døde, mine sorte neon er døde, mine små maller er døde, eneste overlevende nu er mine røde tetra og platyerne samt den store malle. Omkring 25 fisk er døde over en uges tid trods hurtig indgriben og behandling. Kæmper jeg mod flere sygdomme???. Mine fisk startede med hvide pletter, næsten som sukker på dem, ved kirsebær berber var de lidt mindre og kom senere, hos mallerne næsten usynlige... for to dage siden fiskede jeg i løbet af dagen 18 døde fisk op.
Jeg har øget temp. jeg har tilført ekstra ilt og anvender medicin som foreskrevet. Har mellem de to slags medicin skifte 60 procent vand efter råd fra forhandler.
Har andre gode råd eller forslag.. om lidt er mit 150 l. akvarie tomt......
Mvh
Helle
chilip — 9. november 2011, 18:25
Har du haft en kop vand med ned til din lokale fiskepusher, for at få tjekket værdierne..??
I tilfælde af at det er et nyopsat akvarie, hvor længe gik der så fra du fyldte vand i til du kom fisk i?
hkv — 9. november 2011, 18:31
Kan jeg evt. selv måle på vandkvaliteten?? Eller er det dødsdømt.. fisk i for tidligt eller hva??
chilip — 9. november 2011, 18:48
Men den gængse anbefaling , når man starter et akvarie op fra bunden, er at det skal stå, med pumpen kørende en god uges tid, eller ihvertfald til man kan måle at vandværdierne er i orden.
Dernæst så tilføres der fisk, lidt af gangen. Aldrig mange på en gang.
Grunden til dette er at din pumpe/filter ikke har nået at få oparbejdet en ordentligt bakteriekultur endnu, hvorved at alle de farlige stoffer der kommer ud af røven på dine fisk ikke bliver nedbrudt.
Ergo kunne det godt tyde på at dine fisk er ved at skide sig selv ihjel, så at sige.
Du kan sagtens selv måle på vandkvaliteterne, det kræver blot at du går ud og investere i et pålideligt testsæt, og læser op på hvad værdierne skal være.
Et måske bedre og hurtigere alternativ er hyppige vandskift. 50% nu og her, 25% om dagen den næste uges tid, og så ellers stille og roligt drosle ned så du ender på et ugentligt 50% vandskifte.
chilip — 9. november 2011, 18:51
Hvis dine fisk til stadighed har hvide pletter, så kan disse bekæmpes med en varmekur.
Men lige pt. virker det som om at du har flere katastrofer i gang, så sæt vandskiftene i gang så eliminerer du muligheden for forgiftet vand.
hkv — 9. november 2011, 19:00
De sidste fisk ser ikke ud til at have hvide pletter. OG mallen der døde i dag havde heller ikke nogen. Der var ingen synlige tegn. Dog sværmede den meget ved indløbet fra spandfilteret.. i går og i dag..
??
Jeg skifter vand.. som du anbefaler.. og fortsætter kuren?? eller hva.. I morgen skal de blot fodres og igen fredag skal der dråber i vandet.. Skal jeg fortsætte dette eller hvad sige du??
Og ja uhøflige mig.. Tusinde tak for dine råd og din ulejlighed
Franz — 9. november 2011, 19:02
chilip — 9. november 2011, 19:07
At din malle sværmede omkring indløbet fra din pumpe kan betyde at der trods alt er ved at komme en aktiv bakteriekultur i dit filtermateriale, og derved er vandet direkte fra pumpen bedre end i resten af akvariet. Det kan selvfølgelig også betyde at din malle var vild med vandcirkulation, men som du beskriver forholdene i dit akvarie, så virker det ikke som om at nogle af dine fisk har overskud til at lege. 😉
hkv — 9. november 2011, 19:11
chilip — 9. november 2011, 19:15
Og du skal ikke bekymre dig om den manglende fodring. De fleste fisk kan gå i op til en måned uden at blive fodret. 😉
hkv — 10. november 2011, 21:57
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.