Krydsning af malawi ..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Barnett7100 — 16. november 2011, 21:13

Hej jeg har nogle Pseudotropheus Acei (Yellow Tails) og golden spec og blå delfiner men er lidt bange for fisk vil krydse men aner virkelig ikk hvad for nogen der vil krydse*uhh* vil meget gerne ha en masse malawi, Nogen som kan hjælpe med hvad der ikk kan gå sammen eller en side hvor man kan læse om det ?

Tak på forhånd *rødmer*

Bruger #945494 — 17. november 2011, 10:48

som udgangspunkt krydser de ikke hvis:
- De har plads nok
- Alle arter har plads til en alpha-han og uden at blive undertrykt (hvis man har en enkelt alpha-han der bestemmer ALT i akvariet, er der chance for at han ryger på alle de andre hunner)
- Hvis man ikke har arter der ligner hinanden alt for meget
- hvis man ikke har arter der er af samme familie(fx Labidochromis, melanochromis osv.) (der findes dog en del undtagelser, hvor fisk fra samme familie ikke krydser alligevel)

umiddelbart lyder det som en rimeligt sikker sammensætning du har lige nu. Hvis du sætter MANGE andre arter sammen med kan du nok risikere kryds. Men afhængigt af akvariets størrelse, kan du sagtens sætte nogle flere arter i.
den eneste af dem du har nævnt, jeg har erfaring med, er golden specs. da jeg havde disse i samme akvarie som Labidochromis hongi, krydsede de. så selvom de er vidt forskellige i udsenedet, kan de sagtens krydse.(de er i samme familie)

Håber du kan bruge noget af det 🙂

Barnett7100 — 17. november 2011, 13:11

jo mange tak så blev jeg da lidt klogere:)
mit akvarie er 900liter så de har massere af plads, hvor mange fisk kan man ha et sådan et akvarie efter din mening ca....

og hvad vil der ske ved at de krydser, for man så misdannet fisk osv ?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.