Hvid plet på

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hrymf — 17. november 2011, 16:05

Min ene neon har en sjov hvid plet hen over munden, og ville lige høre om det kunne være noget sygdom eller lignende?

kakaoko24 — 17. november 2011, 18:50

umiddelbart vil jeg sige det er svamp, men det kan være svært at se på billedet.

dan1ark — 17. november 2011, 19:31

Hold øje med om der kommer flere og om det kommer på flere fisk 🙂 hvis det sygdom så vil det sprede sig

kakaoko24 — 17. november 2011, 19:40

Hvis det er svamp smitter det altså ikke de andre fisk 😉

dan1ark — 17. november 2011, 20:17

Nej nej 😉 men hvis det sygdom så spreder det sig jo super hurtigt 😉

kakaoko24 — 17. november 2011, 20:33

Hehe ja det er sandt nok dan1ark:P;)

Hrymf — 18. november 2011, 11:27

Okay, vil prøve at holde lidt øje med de andre 🙂

Rune J — 18. november 2011, 12:38

Jeg ville gå ind i den her tråd og se det ligner meget det min fisk har fået 🙁

Men gå ind og kig: http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1344537

Rune J

Hrymf — 18. november 2011, 13:11

Hej Rune J, kan jo ikke umiddelbart sige om det er det samme, men ingen af mine andre fisk har pletter og det er kun en plet der er på den neon jeg har vist billede af, så indtil videre virker det ikke helt som det samme, men det kan selvfølgelig ændrer sig.

Lige nu afventer jeg bare hvad der sker, idet fisken jeg har egentlig opfører sig helt normalt.

Rune J — 18. november 2011, 13:37

Ja mine fisk som har de hvide pletter, opføre sig også normalt, de svømme glade rundt som de plejer.
Du kan også gå ind på denne her side, og læse lidt, måske du kan komme frem til noget, hvis det altså er sygdom/svamp, det kan jo selvfølgelig også være en misfarvening.

Lånt fra nettet 🙂

http://bonniedyrecenter.dk/akvariet/sygdom-behandling/diagnosetabel

Hrymf — 18. november 2011, 16:10

Har opdaget en til der er lidt hvid rundt om munden, så hvis den der fine guide du har linket til skulle bruges, lyder det jo som Columnaris-bakterier. Men ca. hver anden sygdom ser ud til at have hvide pleter *blink* Så det kan jo være hvad som helst!

Rune J — 18. november 2011, 16:23

Du kan prøve at holde øje med dine fisk, og så kan du evt poste nogen flere billeder. 🙂

Jeg vil nu mere tro det er Oodinium? men ja som du siger så, er næsten alle sammen med hvide pletter

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.