Hjørnefilter til 180l akvastabil

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

louisejohn — 24. november 2011, 20:32

Hej alle.

Håber I kan hjælpe os, da vi står og gerne vil af med vores spandpumpe. Den giver ikke nok cirkulation i akvariet og så er den også ved at være slidt (læs: står i en 10l spand, pga. risiko for lækage, da den er knækket i bøjlen der låser den.

Vi er interesseret i et hjørnefilter, da jeg har set flere steder, at det er effektivt, og vi har ikke mulighed for at lave et helt baggrundsfilter. Nu er jeg så ret "dum", så har brug for at jeg får det hele skåret ud i pap.
Har set et, hvor det er en plade, der står i spænd ml. to stk. gennemsigtigt plast med et powerhead og evt. filtermateriale bag, og et hvor det er en filterklods og powerheadet i et hul/udhulning skåret i filterklodsen.

Vi er måske mest til klodsen, men jeg tænkte om I kloge akvariemennesker kunne fortælle os, hvad der er bedst/nemmest at integrere i et kørende akvarie. Vi har mulighed for at tømme vandet ud i en stor balje og 2 beholdere, samt fiskene (yderst midlertidigt over i et mindre akvarie). Vi har sand i bunden af 180l'eren. Og det er vigtigt for os, at fiskeunge og malleunger ikke kommer til at stå i klemme mellem glas og filter.

Endvidere har vi brug for at vide, hvilken str./tykkelse filter, der vil være optimal til vores str. akvarium 🙂

KTR — 24. november 2011, 20:46

Kunne det være noget i denne stil ?

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1277535

louisejohn — 24. november 2011, 20:56

Hmm.. Jah. Noget i den stil. Men jeg har brug for et, der kan sættes i et akvarie, der stadig er lidt i gang (altså rester af grus, vand og sådan 🙂
Kan godt være, at jeg stiller for store krav? *uhh*

kgkj — 24. november 2011, 21:08

det vil blive noget L***, tror ikke på at du kan få noget til at virke uden nogen form for problemer, med fisk der kan komme i klemme eller at det vil flyde op til ovrefladen, eller noget helt andet du må bide i det sure æble og tømme baljen hvis det skal være ordentligt

Akvariebiksen — 24. november 2011, 21:32




louisejohn — 24. november 2011, 22:17

#5
Jo, det ser da umiddelbart super smart ud... Hvordan sættes det fast? Kan se vi må af med noget af vores grus til den løsning 😎

Akvariebiksen — 25. november 2011, 08:35

Fjern gruset i hjørnet, sæt filteret ned hæld lidt groft grus ned i filteret, grus omkring filteret og vupti så står det der.
Filteret kan køre både med lufthævert eller powerhead, hvis der vælges powerhead kan der monteres udstrømmerrør.

chilip — 25. november 2011, 11:17

#1 Jeg tænker lige så meget at dine overvejelser bør gå på et minimum af vedligeholdelse.

Et underdimensioneret filter, uanset type, vil skulle rengøres ofte. Ergo hvis du vælger et hjørne/HMF/baggrundsfilter der ikke har stor nok kapacitet i forhold til dine behov, så skal det renses forholdsvist tit.
Her har spandpumpen jo den fordel at du ikke skal ned og rode i akvariet, hvorimod en tilstoppet filtermåtte der sidder i akvariet, nærmest tømmer sig selv i akvariet når du hiver den op for at rense den.

Omvendt, hvis du bare sørger for at din filterkapacitet er godt dimensioneret, med overvægt på "godt", så kan du se frem til minimal rengøring. Altså jo større kapacitet, jo bedre.
Og hellere køre med en overdimensioneret pumpe/PH/hævert, der så bare skal drosles ned, end det modsatte. 😉

kgkj — 25. november 2011, 12:24

#5 det er et fint system du har der hvis det bliver limet fast, noget af det bedre jeg har set

Akvariebiksen — 25. november 2011, 13:18

Tak #9

Ja og de lufthæverter vi bruger er også super, stopper ikke på samme måde som andre modeller man ser på market, vores er lavet i en plaststøbemaskine og kan skilles der hvor luften bliver tilført røret.

Det er ikke nødvendigt at lime det de står fint fast hvis der kommer lidt vægt i bunden af filteret, vi bruger groft grus så er de til at suge rene med hævert uden at tage filteret op.


louisejohn — 25. november 2011, 15:16

#8.
Jamen det lyder jo logisk nok. Men hvad dimensioner skal jeg op i til et 180l? *uhh* Jeg havde advaret, at jeg skal have skåret tingene ud i pap. 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.