L134 unger 2 dg
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
johnnysen — 11. december 2011, 20:49
Dels ville jeg gerne have muligheden for at følge ungernes opvækst med min nye macro linse.
Anyways her er de små, to dage gamle og unden far, men i lille 8 liter macro akvarie, med ekstra luftsten god varme og vand fra det oprindelige akvarie.
Tanken er at de skal have et daglig vandskifte på 1/3 (osmose).
Her er et par billeder og skulle nogn have gode råd er de velkomne.
vh johnny
jacob — 11. december 2011, 21:04
johnnysen — 11. december 2011, 21:08
vh johnny
jacob — 11. december 2011, 21:19
Michmallen — 11. december 2011, 21:28
Kunne det ikke ha været en idé, at du havde brugt en fødekasse, dem i net? så kunne du ha ladet ungerne blive i det store akvarie. Bare en tanke jeg fik.
Mvh Michael
Dahl1 — 11. december 2011, 21:31
Kunne du ikke beskrive dit opsæt for at yngle med dem?
jacob — 11. december 2011, 21:43
johnnysen — 11. december 2011, 22:43
Setup'et (billeder af min tank kan du finde her :
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1353377
Det er et 325 liters med 15 voksne og 2 5-6 cm altså 17 L134 ialt (samt en gruppe L46)
Ærligt talt er det noget i overkanten, og jeg må dælme se om jeg kan få en tank mere op at køre.
Jeg prøver så vidt muligt at bruge 50% osmose og 50% meget hårdt ledningsvand.
Der er et pænt stor HMF filter i den ene ende med to store 5 cm(diameter) chekkisk hævert (luft) system denne del trækkes af en 45watts luftpumpe. (pumpen trækker også andre akvarier.
Derudover sidder der en 5800Liter Powerhead.samt en Eheim pumpe med påmonteret diffuser
De får mad en gang om dagen, nemlig om aftenen når der er ro i lejren, så slukker jeg lyset i rummet, fodrer og sidder og kigger på dem, efter 4 -5 minutter kommer de frem, og så er der ellers kamp om maden.
Hvor gamle de er ved jeg ikke, det er to grupper som begge er købt som voksne, den ene gruppe på 8 stk har jeg haft i over et år uden at der skete noget, den anden gruppe i ca et halv år.
Det er faktisk først her for ca. 4-5 måneder siden jeg fik første kuld, og de unger der er på billederne overover er nummer 3 kuld.
Så 3 kuld på 5 måneder.Det er jeg faktisk ret godt tilfreds med.
Håber det kan hjælpe nogen til at få sat gang i produktionen
vh johnny
johnnysen — 12. december 2011, 16:34
og overløb, jeg satte den også til, og så løb der vand ud :-( den har fået en revne i det ene hjørne så den skal lige limes :-)
vh johnny
Dahl1 — 12. december 2011, 17:36
Lau — 13. december 2011, 19:11
Dahl1 — 17. december 2011, 20:09
Jeg har 6 stk gående i det akvarie, hvor jeg tror 3 er hanner og 3 er hunner, men derudover har jeg 2 hanner gående i et andet akvarie. Ville det hjælpe at få dem ind i samme akvarie?
Er det helt normalt at hunnen går med så meget rovn og der ikke sker noget, eller er der en chance for at hun finde ind til en af hannerne?
Kan jeg gør noget? Bliver hunnerne klar før hannerne?
johnnysen — 17. december 2011, 20:27
men ikke dennegang hvor jeg har taget dem fra.
Det bliver dog sidste gang at jeg tager dem fra, dels er der for meget arbejde i det, dels kan de gøre det ligeså godt selv, og skal da have den selvtillid/belønnig at blive fædre/mødre til sådan en flok lopper.
Men når det er sagt er jeg helt overbevist om at det er med at få dem fra når/lige inden de forlader hulen. Idet et akvarie med unger bliver der ikke lavet unger = min overbevisning.
Til Dahl1 :
Den er godt nok tyk,og efter formen at dømme er det også helt sikkert en hun.
alle mineL134 i "rigtig god form" det er faktisk lidt svært at se forskel på hanner og hunner.
Dels kræver det jo en sammenarbejds villig han. og ja lad mig bare sige det som det er, der er masser af dårlige hanner, som istedet for at inviterer hunnerne, angriber dem, (dette har i visse tilfælde medført døden hos hunner som bare ville parre sig.
Hvis det ikke lykkedes, denne gang ville jeg overveje hvilke hanner du har til rådighed, hvis "alfa hannen" den største meste dominerende, ikke kan gøre jobbet, ville jeg prøve at tage ham fra og dermed lade en anden han blive alfa han og se om han gør det bedre.
Rognen skulle kunne ses hvis du kan fange din hun suget fast til frontruden, burde du kunne se det på dens mave
kan jo også være at den bare er i "god stand"
Held og lykke med det håber at høre at du snart har "haletudser" :-)
Dahl1 — 17. december 2011, 22:59
Min L134 er så tyk at jeg ville tro hun var syg, men hun må være med rogn. Hun er på under 14 dage blivet så stor, så jeg håber en han vil tage hende til sig. Jeg er bare lidt bange for at mine hanner ikke er klar endnu, men nu må vi se. Den store hun bor ikke længere i en hule, hun er flyttet op under en trærod.
Nå jeg må bare håbe, hvor længe går de med rogn? har bare aldrig set en hun med så stor mave.
Jeg kan heller ikke se tydelig forskell på de andre L134, men 3 af dem er lidt mere runde på maven så jeg gætter bare.
Fiskenoerd — 17. december 2011, 23:11
Dahl1 — 17. december 2011, 23:17
Måske jeg skulle have erstatte "ynglet med", til opdrættet.
Dahl1 — 19. december 2011, 21:40
Jeg vil kalde det en balon malle 😀
0omtmo0 — 19. december 2011, 21:42
johnnysen — 19. december 2011, 21:51
held og lykke med det, håber vi får en update på hvordan det går
mobe31 — 19. december 2011, 22:01
Dahl1 — 19. december 2011, 22:08
Men jeg ville også selv have skudt på den var syg, men nu må vi se hvad der sker. Den er ikke blevet tykker de sidste par dage, og er kommet mere frem fra sit skjul, og det kunne som sagt godt se ud til at den forsøger at finde en han. Men det er lige før at mine mallehuler er for små.
Hvad siger du johnnysen, kunne den også være syg?
johnnysen — 19. december 2011, 22:19
Lad os håbe at det er fordi den er med rogn, selv om jeg aldrig har set en malle så hævet.
Mit råd er at hold godt øje med den, og de andre fisk i akvariet.
Det eneste jeg kunne komme på fra google var en sygdom hvor der fremtræder ligesom rødt der hvor mallen er gul/hvid.
og det var en bakterie.
Jeg har set et enkelt tilfælde hvor rognen er blevet dårlig og har klumpet sig sammen, og derfor ikke kunne komme ud.
Men jeg håber virkelig at det bare er fordi den er "gået over tiden"
Hvis det var mig ville jeg lade der gå max 2-3 dage, så ville jeg tage den fra. Det lyder voldsomt, men min tank holder fisk for en mindre formue, og jeg ville ikke tage nogen chancer
Jeg håber virkelig det løser sig for dig, held og lykke
Johnny
Dahl1 — 19. december 2011, 22:24
Jeg har 2 akvarier med L134, og hende her flyttede akvarie for 5 uger siden da hun gik med lidt yngre L134.
Hvor meget mad får dine maller i mallepiller om dagen, synes ikke mine får helt spist op.
johnnysen — 19. december 2011, 22:36
16 voksne 134
6 voksne L46
12 unger af L46
7 discus unger
giver jeg ca. 4 mallepiller og 4-5 stk earthworm sticks.
Jeg giver kun en gang om dagen og altid når unger kone hund og andre forstyrrende elementer er lagt i seng.😀
så er der ædegilde, og jeg sidder bag skærmen og lurer/beundrer mine maller.
Næste morgen er der ikke spist helt op, så det der er tilbage bliver fjernet.
Det er jo små maller med små maver, men de er velnærede, og når der er rester, så får de hvad de skal have.
Dahl : kunne være du skulle prøve at gøre som mig: nogen gange tænker jeg "de er sgu for fede" så tager vi en kun hver anden dag uge hvor de får mindre end de plejer og kun hver anden dag.
vh johnny
djclueze — 19. december 2011, 22:45
Nu har jeg passed min kammerats L134 i mens han var på ferie og leverede 3 kuld L134 da han kom hjem på ialt 150 unger.. OG DE var så fede så man skulle virkelig tro de havde slugt en golfboldt.. Men pas på dine huler ikke er for små.. så hun ikke kan komme ind og ligge æggene. da hun godt kan sidde fast og dø...
johnnysen — 19. december 2011, 22:46
check lige det billede den er da voldsomt fed også
johnnysen — 19. december 2011, 22:53
johnny
Dahl1 — 19. december 2011, 22:57
Skal jeg fjerne de små huler? der er nok af andre huler, men de er bare tomme.
johnnysen — 19. december 2011, 23:04
I samme øjeblik æggene er lagt og hunnen er jaget væk, vil andre prøve at hapse æggene.
HVIS det nu er sådan at hun er med æg, vil hun jo opsøge den dominerende han.
Hvis andre prøver at blive fader til afkommet vil han gøre hvad han kan for at spolere det incl. spærre hannen inde, æde æggene.
Måske er han problemet !!
Dahl1 — 19. december 2011, 23:13
Så jeg tror sgu det er rigtigt at hun går med rogn, men det er bare for vildt at hun bliver så stor.
Har du et billed af dine mallehulers størrelse? Jeg har nogle få mallehuler fra mine L46 og dem har 2 af mallerne valgt. Der kommer hun aldrig ind. :=(
johnnysen — 19. december 2011, 23:18
cm. der skal være lidt til enhver smag.
Har du tænkt på om din domirende han kan være problemet ??
hvis du tager ham fra vil en anden han hurtig blive den dominerende og måske han er til at "snakke med" ??
Dahl1 — 19. december 2011, 23:39
Håber bare det går godt, men jeg har bare ingen hanner med hår på halen. 🙁
Dahl1 — 19. december 2011, 23:40
Michmallen — 4. januar 2012, 22:12
kirkebjerg12 — 4. januar 2012, 22:20
Hvor store er de ved at være?
johnnysen — 5. januar 2012, 15:22
Det første hold jeg lavede er solgt.
Hold nummer 2 (8 stk) bliver solgt på Vejle Akvamesse nu ca 3-3,5 cm
Dem som er på billederne er kun 1,2 -1,5 cm lange og noget for små at sælge af endnu.
vh johnny
kirkebjerg12 — 5. januar 2012, 18:37
johnnysen — 5. januar 2012, 18:48
Hvis jeg sælger dem, kommer der en salgstråd i køb og salg. mvh johnny
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.