sommerfugle cichlider (guld) lagt æg. med billede
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ruuz — 14. december 2011, 18:55
er det nok til de klækker, hvor lang tid går der? har læst 48 timer? og hvad spiser de?.. 😀
ruuz — 14. december 2011, 18:57
lige et godt billede os. eller
kejak — 14. december 2011, 19:02
Jeg tror der nok skal overleve en del på den måde, de passer vist også på ungerne når de kan svømme:)
Er guld sommerfugle egentlig ikke helt guld?? Syntes de ligner lidt de almindelige sommerfugle (hvis man kan sige det)
ruuz — 14. december 2011, 19:06
ruuz — 14. december 2011, 19:10
det er den som jeg ser som alm? ret mig gerne hvis jeg tar fejl. synes også bare han sagde guld sommer... da jeg købte dem?
kejak — 14. december 2011, 19:15
Jeg er dog ikke sikker, mine nåede aldrig at få unger.
Du kunne også med noget slange på dit powerhead (hvis du bruger sådan et) og så føre slangen over i ægge afdelingen, men kun hvis der kan løbe vand gennem/rundt om den plade du har sat i som deler.
Så der jo frist vand hos æggene:)
Men om forældrene kan sættes tilbage ved jeg ikke, måske de nu vil begynde at æde æggene?
Ja den i baggrunden er den jeg ser som almindelig også🙂 det var dem jeg havde til at starte med.
Bruger #692041 — 14. december 2011, 19:22
Har haft sommerfugle langtid, og har den erfaring:
At du lader forældrende passe deres æg, til det lykkes dem at blive store. Det kan være forældrende begynder at spise æg, men det ligger i deres naturlige del. Ligeså snart æggende er klækket så forsvinder ynglen i nogle dage da de er larver i nogle dage, men hvis forældrende passer godt på dem, så vil de dukke op i massevis.
Når ungerne er nogle dage gamle, så vil de være sammen med deres forældre til de bliver store nok til at klare sig efter nogle uger 🙂 Du fodre med meget små flag eller noget artemia eller noget flydende.
Hvis der kommer unger, vil jeg anbefale ikke at tage vandskift, og for gudskyld formindst cerkulationen i vandet endtil ungerne er blevet lidt større 🙂
Mvh Peter
kejak — 14. december 2011, 19:29
gundersen — 14. december 2011, 20:35
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.