VIGTIGT
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ceylanmert — 14. december 2011, 22:34
obelix_5 — 14. december 2011, 22:38
KlausJuul — 14. december 2011, 22:39
Når du starter en tråd så skriv hvad den handler om "vigtigt" er ikke noget emne!
2.
Scalar er en fisk der BESTEMT ikke er egnet til akvarier på 54 liter. Skaf dig af med den eller anskaf dig et 250+ liters akvarie 🙂
- Klaus Juul
Slumse — 14. december 2011, 22:39
Ceylanmert — 14. december 2011, 22:44
JohnnyNr5 — 14. december 2011, 23:13
Scalare i 54L er som allerede skrevet et absolut no go. Du kan ha' tre måske fire hvis de trives rigtig godt sammen, i et 250L's. Alt under 50cm's højde på akvariet duer ikke.
Halen: Godt spørgsmål. Vi ved intet om dit akvarie, ud over størrelsen. Halen kan ha' fået et hak af en anden fisk, eller også lider den måske af begyndende finneråd. Hvis den er voksen er jeg heller ikke i tvivl om at den svømmer på siden fordi den ikke kan være i kvariet. Er det en lille scalare der ellers skulle kunne være i akvariet, er den formentlig syg/skadet. Hvis den reelt ligger vandret kunne jeg godt mistæke sidste katregori, altså at den er syg eller mere sandsynligt skadet.
Hvis du vil ha' mere fyldestgørende råd vil jeg anbefale dig at skrive de oplysninger vi mangler for at kunne udtale os ordentligt. Temperatur i akvariet, pumpe, hvor længe har det kørt (og hvor lang opstartstid gav du det inden du smed fisk i), hvor meget og hvad fodrer du, og sidst men absolut ikke mindst: Hvilke fisk og hvor mange har du i akvariet?
Bruger #206906 — 14. december 2011, 23:33
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.