Jubii marmorkrebse unger i mit nyopstartet 54 liter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jvks — 7. januar 2012, 15:20

Hey
Ville lige vise mit 54 liter akvarium, som har kørt i nu 2 måneder. For tre dage siden opdagede jeg at min marmorkrebs havde fået unger. De er omkring 1 cm nu. De gemmer sig i/bag træstykkerne og stenene i akvariumet.
Jeg har lidt spørgsmål omkring krebseungerne.
Kan de godt klare sig selv eller skal jeg gøre noget?
Jeg kan se omkring 10 måske flere, men hvor mange af dem overlever og bliver til noget?

Udover marmorkrebsene har jeg nogle platyer og en malle der i.

Den ene unge, som er begyndt at vandre mere i akvariumet end at gemme sig.
Moren/faren.
Hele akvriumet.

Min sugemalle.

Håber også at i vil kommentere på akvariumet evt. hvad jeg kan gøre bedre.🙂

Bruger #381101 — 7. januar 2012, 15:21

Der findes kun hunner af marmorkrebs.

birkesholm — 7. januar 2012, 15:35

#2 hvad skal det sige*blink* der må da være hanner. Eller er de hermafroditer

Bruger #381101 — 7. januar 2012, 15:39

# Nej, der findes ikke hanner og de er ikke hermafroditter. De laver det man kalder en ukønnet formering. Hunnen danner "befrugtede" æg som udvikler sig som æg nu skal gøre.

birkesholm — 7. januar 2012, 15:44

#1 det er et flot akvarium:) men hvis du køber nogle lave planter f.eks Cryptocoryne becketti og sætter dem i forgrunden ville det give noget mere dybte og nogle flydeplanter måske Pistia stratiotes (muslingeblomst) de får nogle lange flotte røder som hænger ned fra overfladen. de 2 planter jeg har nævnt er meget nemme og kræver ikke det store

#4 okay så blev man det kloger:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.