Stabil plade til at understøtte akvarium

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bettinacornelia — 14. januar 2012, 16:20

Hej.

Jeg har bestilt et 360 liters akvarium med tilhørende skab ( se billede ) og det kommer til at stå ( op ad en væg naturligvis ), men det er også et sted, hvor der er megen "gangtrafik". Mit spørgsmål er derfor om det er nødvendigt at få lavet en massiv træplade til at lægge under skabet for at stabilisere akvariet ??? Mit gulv er trægulv (stavparket) lagt ovenpå beton med et lag filt.

Venlig hilsen Bettina

KasperK/Lolland — 14. januar 2012, 16:45

Kommer jo an på, hvor stabilt dit gulv er. Det kan du bedst vurdere selv.

KimJ — 15. januar 2012, 13:23

Hvis gulvet ligger direkte på beton, kun med filt imellem, er der ikke nogen sikkerhedsmæssig grund til at lægge en plade under akvariet. Det er dog stadigvæk en god ide at lægge et eller andet der kan beskytte gulvet mod mærker fra akvariebordet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.