Diskus er meget sky

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Magnus123 — 15. januar 2012, 20:43

Hej,

Her for nylig har jeg fået 2 diskus en brunrød en med striber og en som jeg tror de fleste kender som pidgeon blood. De er meget sky, mit akvarie er 130l og de er halv voksne, fordi de har en meget lille størrelse. Jeg har et biologisk filter lavet af Juwel, har 2 18 Watts lys den ene som er rød og den anden som er lyseblå, har massere af planter og en stor trærod med anubias på. Deres venner er følgende: 8 kildeplet barber, 10 serpae tetra, 5 amano rejer, 1 dværg gourami, og en Sommerfugle Cichlide, som jeg snart skal flytte over i mit andet akvarie. Mine diskus gidder ikke og komme ud! De gemmer sig bag trærodden og svømmer lige så stille rundt, de vil ikke spise har prøvet nogle gange med special diskus fodder og flagfodder, men nej. Jeg har kigget på deres finner om de ser forkerte ud, om der er nogle svampeinfektioner, jeg har også kigget i øjnene om der er noget tegn på parasitter, har kigget på deres farver for at se om det er stress, har set om de er alt for tygge, om de svømmer skråt i vandet, og om de trækker vejret hurtigt. Ingen af delene! De har stærke flotte farver som de skal have, de trækker vejret normalt og de svømmer ganske normalt. Men jeg har lagt mærke til at når jeg slukker lyset, kommer de ud og svømmer med de andre fisk 🙂 Der er heller ikke nogle der jagter dem og de jager heller ikke selv nogen. Kan de være lysene som de skal vænne sig til? Jeg ved nemlig at det er normalt, men jeg vil gerne have nogle sunde diskus, og jeg er lidt bange for at de ikke gidder og spise.

Bering — 15. januar 2012, 21:19

For mig lyder der som om du ikke rigtig har læst om discus inden du har anskaffet dig dem *blink*

Discus er en flok fisk. 2 er ikke nok medmindre du holder dem som par.
Du skriver dine discus er halv voksne, hvor store er de? 13-14 cm
Det er meget fint du prøver med forskelligt fodder, med flagfoder spiser discus altså ikke (kun meget få kan få deres discus til at tage det)

Det du beskriver med lyset, tyder meget på at de er skræmte

Når du skriver specielt discusfoder, hvad er det så helt præcist ?
Hvad er din vandtemperatur ?

Mit råd:
anskaf dig 4 discus i samme størrelse OG et større akvarie! 130L er altså ikke nok *skeptisk*
vandtemperatur på 29-30 og selvfølgelig 2 ugentlige vandskift
Prøv med levende hvidemyggelarver, røde myg, frosne artemia
Giv dem lidt tid til at falde til, de skal jo liiige vende sig til de nye omgivelser 😉

Held med det 😀

Du kan løse meget mere om discus på:
www.discus-dummies.dk
www.gam-jensen.dk
www.discushobby.dk

Mvh Bering *santa*

Magnus123 — 15. januar 2012, 23:07

Jeg tager imod dit råd, og jeg har allerede frosne artemia og myggelarver. Vandtemparaturen er på 28,7 og jeg laver cirka 35% vandskift hver uge. Diskussene er ikke mere end 6-7 cm brede og 7-8 cm høje. Jeg flytter dem over i et nyt akvarie når de bliver større, og giver dem et par nye venner. Når jeg mener diskus special fodder, så er det sådan noget der ligner brødkrummer (De er bare røde) Tak for hjælpen 🙂 Jeg venter en uges tid og ser hvad de siger til det, de vil jo nok blive sultne på et eller andet tidspunkt 🙂

Bering — 15. januar 2012, 23:21

Hvis de ikke er større, så køb 6 mere, de kan godt gå i et 130L lidt tid endnu 😀

Når de kun er 6-7cm er de ikke halv voksne, så er det små unger. voksne discus er jo 17-19cm 😉

Den eneste måde du kan få dem mere frem på, er at købe nogle flere discus. *santa*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.