samme art!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Zhena — 18. januar 2012, 15:29

Er jeg den eneste der ikk synes de her to maller ligner den samme art.
( håber billederne er ok )
på forhånd tak:)


catfish — 18. januar 2012, 16:34

Der er vist mange meget nær beslægtede ancistrus-arter i naturen, og det med krydsninger/hybrider i hobbyen er diskuteret meget frem og tilbage.

De fleste vil dog nok sige, at der er tale om samme art. Min mening er også, at du har dig en han og hun af samme art - eller måske samme af-art 😀 Og ja, de kan få unger med hinanden.

"The common Bristlenose is commonly captive bred appears impossible to identify to species primarily due to a lack of original locality information but also because tens of undescribed congeners exist. It is not assigned to species here for that reason. It is sometimes thought to be a hybrid, however it is not easy to determine if it is so or not. Several man made variants exist: piebald, albino and long-fin (veiltail) varieties have been bred in a captivity."
fra http://www.planetcatfish.com/catelog/_species.php?species_id=49

Arten du her har et billede af betegnes i øvrigt ofte som Ancistrus dolichopterus, hvilket er en fejl, i det Ancistrus dolichopterus er en velbeskrevet art med sarte hvide pletter og helt hvide "søm" på finnekanterne.

Zhena — 18. januar 2012, 17:41

Okay, mange tak. 😀 kalder man den så bare Ancistrus sp. eller??
hvad mener du med hvide søm er det som 1. eller 2. billed... 😮

1.


2.

Bruger #710102 — 18. januar 2012, 17:51

1.Ancistrus sp.
2.L 183

Zhena — 18. januar 2012, 18:08

okay 😀
er Ancistrus dolichopterus=L 183???

catfish — 18. januar 2012, 18:13

Ja netop som de to billeder du har sakset på nettet viser. Det der med forvirring omkring Ancistrus dolichopterus havde nu heller ikke noget med dit indlæg at gøre.

Ingen af dine fisk er Ancistrus dolichopterus (aka L183).

Når Bjarne skriver sp. så betyder det simpelthen bare art - En "ancistrus-art", uden at forholde sig til hvilken. Ergo er det kun slægten der er slået fast.

L183 er en af mange Ancistrus spp.

Zhena — 18. januar 2012, 18:44

Okay, tak 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.