Mangfoldige mikrodyr
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Stinchen — 18. januar 2012, 21:22
Jeg kan se små hvide planarier, hydra, små hoppende minidaphnia-lignende dyr og en lidt større fed brun orm. Jo jo, når man fodrer godt sker der ting og sager.
Akvariet er nyanlagt (lidt over en måned har det kørt) og der er sat et hjørnefilter i med dårlig cirkulation. Jeg skifter 1/3 vand hver anden dag. Mallerne har det fint, men akvariets balance er nok ikke for god. Gruset bliver også sort på et par dage og lugter afskyeligt. Jeg roder op i det med bundrenseren, men det kommer igen på et par dage. Det er kun et bestemt område i akvariet (midt i) og har tjekket om der ligger noget dødt eller lignende under gruset men det gør der ikke.
Nogen der har nogle inputs til det sorte ildelugtende grus eller til dyrene?
Mange hilsner Stinchen
nicolai og joachim — 18. januar 2012, 21:31
Stinchen — 18. januar 2012, 21:35
Men tror da også det er derfor, så det går nok væk når mallerne engang er vokset op og solgt. 🙂
Er dog lidt træt af det sorte grus. For roder op i det hver anden dag og der forsvinder ikke.
Jan H — 18. januar 2012, 22:49
Stinchen — 18. januar 2012, 23:05
Regner dog med at der skal noget mere permanent i efter mallerne... Men der går jo nok noget tid.
Jan H — 18. januar 2012, 23:13
Willed — 19. januar 2012, 08:45
Men ville også mene at du skulle skrue ned for den der fodringsfest du har gang i 😀
Stinchen — 19. januar 2012, 11:30
Og kan jo ikke stoppe med at fodre (og hvis du læser ovenfor er det jo altså ikke engang fordi det er så meget igen) da mit malleyngel har brug for meget mad og mange vandskift.
Er bare imponeret over hvordan der skal så lidt til for at fremkalde alle de dyr og ubalancer i et nystartet akvarium. Har haft akvarier i mange år og første gang jeg oplever så mange mikrodyr. Der er så heller ingen fisk i akvariet til at tage dem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.