hjælp, malleunger dør

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Porsdam — 11. februar 2012, 08:42

Hej med jer

fiskede lige 10-15 malleunger op.

skrev et indlæg tidligere på ugen om at de over 100 malleunger vi har i et 54Liter, sidder meget på glasset. de samler sig mere og mere i store klumper rundt om. - har lavet flere små vandskift og idag næsten 50%.

jeg har sådan en med vandværdi siddende, som ser fin ud.

nogen snakkede om ilt - kan det være det og hvad bør jeg gøre?

synes ikke der er tegn på sygdom.

der har i overfladen været lidt, som jeg har kunne fjerne med avispapir.

selv om største delen sidder på glasset, er der også flere rundt på bunden og i planter/rødder.

billede hvor de er på bunden er fra sidste uge og den på glasset fra denne uge

Bruger #844477 — 11. februar 2012, 08:46

#1

Malle unger er meget følsomme overfor dårlig hygiene, så det er vigitgt at dit bundlag er rent og at der er ilt nok i vandet. De bryder sig heller ikke om udsving i vandværdier og ej heller om udsving i temperatur.

Rasmusbh — 11. februar 2012, 08:47

Hvad fodre du med?

Proteiner, som levende og frostfoder er ikke så godt for dem...

HappyDane69 — 11. februar 2012, 08:51

Grundlæggende principper i et akvarie er:

MAX 1cm fisk pr liter vand - så tror jeg du selv ka regne resten ud ^^

Og når du har flere cm pr liter vand end forskrifterne siger, ja så kræver det god gennemstrømning samt hyppigere vandskift end normalt og husk godt med frisk foder..

Sidst men ikke mindst: jo flere fisk, jo mere nitrit og nitrat, så daglig rensning af bunden er en RIGTIG god ide ^^

Håber du fik svar på dine spørgsmål..

Vh.

Eddie

Bailey123 — 11. februar 2012, 09:08

Jeg har også Ancistrus malle yngel i 54L. Jeg har en stor elefantfod og et varmelegeme i. Skifter 1/3 vand hver anden dag (tempereret vand så ikke der sker de store ændringer) . Har ellers kun trærødder i baljen og intet bundlag. På den måde er det rigtig nemt hver dag at "støvsuge" hele bunden ren for aff. og foderrester. De vokser og trives fint på den måde. 🙂🙂

benma — 11. februar 2012, 09:28

Hvis du følger #5 råd går det ikke galt, jeg er lige kommet af med 240 stk, vokset op til 3 cm. i et 54 l. akvarie.
jeg fodrede med TetraPlecoMin piller, de bliver spist op og sviner ikke vandet til, hvis jeg ikke har en elefantfod i , er der altid en luftsten i, det er en billig livsforsikring til fiskene

ulle04 — 11. februar 2012, 10:07

det kan være svært at finde årsagen - og jeg er da heller ikke sikker, men jeg synes at i hvert fald nogle af dine malleunger ser lidt tynde ud fra bugen? Jeg oplever selv, at de skal have ret meget mad for at holde en god foderstand - og det kan selvfølgelig hurtigt påvirke vandkvaliteten. Så man kan være tilbøjelig til at holde lidt igen og så bliver de tynde og dør.
Hvis du er helt sikker på at de får nok at spise, så tilslutter jeg mig #6 råd om iltsten. Mange rejer kan også være et problem, men jeg kan ikke på dine billeder se at du har rejer.

soren1234 — 11. februar 2012, 11:19

Hvordan kan det være at rejer er et problem?

Porsdam — 11. februar 2012, 11:33

der er kun malle yngel i baljen

efter det store vandskift idag har de spredt sig meget mere.

de får malle piller, agurk og en hjemmelavet blanding.

de dage de får agurk og 3 mallepiller, får de ikke det hjemme lavet.

de dage de ik får mallepiller, får de hjemmelavet.

det ik tit de mallepiller blir spist op.

bør jeg sætte en luftpumpe til???? eller behøves det ikke.

Bailey123 — 11. februar 2012, 11:35

Elefantfod eller iltsten, luft på den ene eller anden måde er et must synes jeg... 🙂

Porsdam — 11. februar 2012, 13:33

Bailey123: du skriver du har elefantfod og varme i. ingen filter? eller du har måske lavet noget med elefantfoden. - tror jeg skal forbi plantorama :-)

Lizette — 11. februar 2012, 13:33

Jeg har selv et 54L der konstant er fyldt med nye malle unger fra mine yngelende maller. I starten havde jeg samme problemer med fiskedød. Det seneste år har jeg ikke mistet en eneste malleunge.
Mit yngelakvarie på 54L er uden bundlag. jeg overfodre de mange malleunger med mallepiller, fint knust flagefoder, kartoffel og broccoli - tilgengæld støvsuger jeg bunden hver morgen, 7 dage om ugen. Broccoli og kartoffel får maximalt lov til at ligge 48 timer i karet.
Når mine maller søger overfladen er det altid tegn på at nitrit niveaut er for højt ved BUNDEN. Så du får sjældent det rigtige svar hvis du måler vandværdier på topvand.
Da jeg har mange malleunger i mit akvarie og ingen planter, har jeg et setup med en stor elefantfod som køre døgnet rundt. Udover det har jeg en iltsten som er proppet ned i modsatte ende - den køre på egen pumpe som er styre af et tænd og slukur som pumper "mere luft" to timer hver nat.

Rimmerhusfisk — 11. februar 2012, 13:46

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=16578&SearchString=r%C3%B8de%20g%C3%A6ller
prøv at læse #5

Bailey123 — 11. februar 2012, 15:02

#11 elefantfoden er et filter 😀

Porsdam — 11. februar 2012, 19:15

jeg købte en vita tech luftpumpe i plantorama. han sagde det var den der larmede mindst - men synes godt nok den brøler derud af.

det med at nitrit er for højt i bunden hvor alle madrester ligger, giver jo mening.
jeg har en lille amoniak måler der sidder med en sugekop på siden, nede i bunden. den holder jeg godt øje med.

de har allerede ændret adfærd efter vandskifte og den nye pumpe - så jeg håber det løser det - og så skal jeg huske at rense bunden hver dag.

har haft travlt denne uge, så har ik været så omhyggelig som ellers.

den luftpumpe skal den køre 24 timer i døgnet el er det nok nogle intervaller/timer dagligt?

ulle04 — 12. februar 2012, 12:48

#8 Mange rejer betyder kamp om føden. Rejer er ret pågående og 5-10 rejer på en mallepille vil forhindre småt malleyngel i at kunne komme til.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.