energibesparende varmelegme
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mardini — 14. februar 2012, 09:45
er der nogen der kan anbefale et varmelegeme der er energibesparende?
Selv har jeg et jäeger-eheim 250 w til mit 530L med Discus. Det vil sige temperaturen ligger på 28-30 grader. Findes der alternativer ?
KasperK/Lolland — 14. februar 2012, 10:11
Er man helt ude i ekstremerne, kan man lave en tilkobling til fjern- eller centralvarmen og koble akvariet til den. Men så er vi også ude i ekstremerne!
Til sidst kan man også bare isolere akvariet. Står det frit, kan man, hvis man ikke er i besiddelse af for mange tommelfingre, bygge et isoleret skab til at sætte udenpå akvariet. Jo mindre varme der forsvinder, jo mindre varme skal der tilsættes akvariet!
Kiki — 14. februar 2012, 11:22
Energibesparende er det også, at bruge tempereret vand, ved vandskifte. Altså i stedet for at hælde koldt vand i (som nogen vist gør). Men gør man som jeg og koger vandet til at blande i en span koldt vand, så er der nok ikke meget sparet.
AndersGS — 14. februar 2012, 12:53
Et varmelegeme kan desværre ikke være energibesparende.
Hvis det er fordi du skal forsvarer akvarieholdet overfor nogen, så er det altid et godt argument at den varme der puttes i akvariet jo ikke er spildt, men forplanter sig ud i boligen og er med til at spare på varmen fra radiator m.v. 😛
zooman — 14. februar 2012, 13:17
hvor han har sat flamingo plader på bagside og på sider og bund
der påstår han at han spare ca halvdel af udgifter i el regning
så det kan du måske bruge 😉
mardini — 15. februar 2012, 07:53
Går selv med tanken om isolering og hælder mod flamingo - det må være det nemmeste. Skal flamingo'en limes på baljen for bedst udbytte ?
gnasker — 15. februar 2012, 12:43
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.