Juwel powerhead bioflow 600 til bioflow 1000
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
cichliderookie — 14. marts 2012, 10:39
Er det muligt at erstatte min nuværende pumpe/powerhead, som er en bioflow 600 l/h med den der der hedder bioflow 1000 l/h, uden at det kræver andet end at sætte den i det eksisterende indvendige filter-system i mit juwel Lido 120 l. akvarie??
jeg ved at den 1000 l/h powerhead fra Juwel findes i handlen, men er ikke sikker på at den passer i mit Lido. De ligner til forveksling hinanden, men der kan være forskel på studsen der skal passe i deres filtersystem
har ikke kunnet finde svar på nettet, så derfor denne tråd.
Håber I forstår mit spørgsmål eller må I jo spørge. Tak på forhånd
//Lars Bo
malawicarsten — 14. marts 2012, 10:52
Mener jeg at pumperne i Juwel's akvarier er lavet af Hydor og det er pico serien de bruger.
Den eneste forskel er plastikskjoldet til studserne 😉
cichliderookie — 14. marts 2012, 11:18
Men når der nu er forskel på det plastikskjold, betyder det så at jeg IKKE kan bruge bioflow 1000 i mit Juwel Lido 120 liter eller hva eller vil jeg kunne isætte det store powerhead istedet for det på 600 liter i timen....
Er usikker på dit svar.
Og skal man holde sig til Juwel eller findes der powerheads derude - af et andet fabrikat, som kan erstatte de noget dyre Juwel i deres indbyggede filtersystemer??
//Lars Bo
malawicarsten — 14. marts 2012, 15:56
Så må vi se af om min hukommelse har husket rigtigt 😀
cichliderookie — 14. marts 2012, 19:21
Det vil jeg glæde mig til... Så du kender til begge pumper og kan se om "studsen" har samme størrelse? Eller hvad mener du skriver pumperne??
Når jeg skriver studsen er det den del der suger vanden ind på powerheaden ikke den der blæsser vandet ud 🙂
//Lars Bo
malawicarsten — 14. marts 2012, 22:11
Original Juwel Lido pumpe øverst, Hydor Pico evolution 1120 nederst
Eneste forskel er øverste plastidel på spolen, men Hydor passer alligevel fint ned i den grå kasse som Juwel bruger i deres filtreB)
cichliderookie — 14. marts 2012, 22:40
Så for at skære det ud i pap for en rookie som mig... Jeg køber en "Hydor Pico evolution 1120" eller "Hydor Pico Evolution 1200" - hedder den vist.
Dernæst fjerner jeg powerhead fra det eksisterende filter og så skulle "Hydor Pico Evolution 1200" gerne passe ned i den lysegrå kappe fra Juwel, som dernæst passer ned i filteret??
Håber det er ok at jeg spørger igen igen, men hellere spørge fremfor at gøre noget forkert og det lyder til at du ved vanvittigt meget.
Jeg takker dig meget for din hjælp.. super fedt
//Vessel 🙂
malawicarsten — 14. marts 2012, 22:48
Jeg skiftede min nu jeg alligevel havde den oppe 😀
Ja det er en 1200, men ydelsen er 1120 , dog er de nye vist 1150 (?)
cichliderookie — 14. marts 2012, 22:54
1) Er det for voldsomt med en 1200 l/h i et 120 liters, jeg har jo som sagt 600 l/h, men hvad passer og kan det blive for voldsomt?? (hvad jeg lige kan læse mig frem til, kan den Hydor reguleres lidt ned)
2) Og har du erfaringer med, hvor det er billigt at købe den slags?
//Vessel
calon — 15. marts 2012, 07:30
cichliderookie — 15. marts 2012, 07:45
Tak for dit indspark.
Men som jeg har forstået det, så skal jeg ikke bruge den kappe på Hydor ph, hvor den røde drejeskive sidder på. Jeg skal bruge selve Hydor powerhead, som så sættes ned i den lysegrå kappe fra Juwel (se malawicarstens billeder), så derved "forsvinder" den røde drejeknap.
Så derfor er spørgsmålet så, om den Hydor ph er for voldsom for mit akvarie??
//Vessel
stausholm — 15. marts 2012, 07:52
allan
cichliderookie — 15. marts 2012, 08:07
Og nummeret mindre er 980 l/h, og det vil du mene ville passe perfekt?
Så er det næste spørgsmål om nummeret mindre har de samme dimensioner, så den også passer ned i "kappen" fra Juwels indvendige filter... hmm.
Altid sjovt når et svar straks afløses af et nyt spørgsmål. Og guderne skal vide at denne nye akvarieverden rummer mange spørgsmål.
//Vessel
stausholm — 15. marts 2012, 14:12
Og nummeret mindre er 980 l/h, og det vil du mene ville passe perfekt?
[/citat] den er mere passende..
[citat]Så er det næste spørgsmål om nummeret mindre har de samme dimensioner, så den også passer ned i "kappen" fra Juwels indvendige filter... hmm.
.
//Vessel[/citat] ring til unimati.. de forhandler i hvertfald hydor pumper 😉
cichliderookie — 15. marts 2012, 14:39
Har talt med Unimati og de sagde også at 1200 var for voldsom, mens den på de 1000 l/h er den helt rigtige..
Jeg vender tilbage når den er oppe og køre.
//Vessel
cichliderookie — 29. marts 2012, 12:46
Så har jeg skiftet powerhead fra Juwels egen til Hydor pico 1150. Det var jo super nemt og alt passede, præcis som malawicarsten havde sagt.
Det fungerer super godt, der er kommet en del mere gennemstrømning i min balje, så alle er glade.
tak for alle jeres ideer og jeres hjælp..
//vessel
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.