Hvilke fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Roflmao — 6. maj 2012, 20:57

Jeg har fået opstartet et nyt akvarium og jeg skal til at have nogle fisk i om en uges tid når akvariet kører.
Og jeg har fået den idé at jeg vil have Cichlider i akvariet, men jeg ved ikke særlig meget om Cichlider *rødmer*

Så er der nogen herinde der kan foreslå mig hvilken slags Cichlider der kunne gå i mit akvarie? Og er der nogle ting angående dekoration eller lign. Der kunne forbedres for at forbedre fiskens behag i akvariet?

Akvarie:
[IMG]http://i1200.photobucket.com/albums/bb330/mahe0106/Akvariumdag1.jpg[/IMG]
- Akvariet er 112 L
Noter:
Vandet er grumset da det stort set lige er sat op så der er lidt snavs fra sten etc. tag jer ikke af det.

Jeg ved godt Cichlider spiser planter, men jeg hørte det er godt for dem så det er intet problem at have nogle i akvariet.

Ryan — 6. maj 2012, 21:02

Hvor i landet er du fra?

Roflmao — 6. maj 2012, 21:03

@Ryan Jeg bor i Nordsjælland :=)

Ryan — 6. maj 2012, 21:10

OK. Efter som det postet under Malawi, Er det vel det du 'fisker' efter
Der er ikke mange arter fra den sø der ville trives optimalt i 112 Liter?

Roflmao — 6. maj 2012, 21:14

Jeg kunne ikke finde nogle generelle cichlide debatter, der er kun specifikke arter rundt omkring i debatten og jeg ved som sagt ikke hvilken art jeg skal i? Det skal ikke nødvendigvis være malawi.. jeg er 100% åben for forslag 😛

Roflmao — 6. maj 2012, 21:43

har rykket tråden til "nybegynder"

Sølz — 6. maj 2012, 22:16

Ikke alle ciclider spiser (alle typer) planter
Dine planter skal ud af potten og plantes i bundlaget
Hvorfor ciclider, når du ikke ved ret megetom ciclider - der er altså adskillige arter
Lyder som om, at du skal sætte dig langt mere ind i det, som du tror, et det, du drømmer om;)🙂

Sølz — 6. maj 2012, 22:17

Hvorfor 2 tråde om samme emne.

MissEmpire — 11. august 2012, 13:31

Hejsa....blander mig lige her....vi overvejer og købe malawi cichlide, spørgsmålet er om de kan gå sammen med prop og bertha (to store slørhaler), desuden har vi 2 maller....35 cm lange.

dave — 12. august 2012, 14:13

#9 Nej, det kan de ikke.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.