Kribensis yngelpleje - hvor længe ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hkh — 20. maj 2012, 21:33
Hvor længe ca. passer forældrene ungerne ?
Ungerne her er nu ca. 10 dage gamle (altså ca. 10 dage siden de er kommet ud af hulen) og nu er forældrene begyndt på at vise interesse for igen at lægge æg.... ? er det ikke lige lovlig hurtigt ? eller er det bare som man siger "øvelse gør mester" 🙂
Benytter de samme hule igen, eller vil de vælge en anden hule ?
På forhånd tak fra den bekymrede bedstefar 😉
hkh — 21. maj 2012, 17:24
kasp7552 — 21. maj 2012, 17:32
det er vel en måned siden nu, og lille "nemo" klare sig fint i sit luksus privat-akvarie 😉
hkh — 21. maj 2012, 20:22
Så må jeg jo ud og købe en lille balje i morgen, men ikke lige det jeg havde regnet med, men mon ikke det kan klares med et på 12-15 L ?
Meng — 21. maj 2012, 20:53
Thea — 21. maj 2012, 22:42
Min far havde et par gående i et 70L og mener at de fik de første to kuld, inden han gik over til et 240L(eller hvor meget det nu var:)). De klarede det udemærket, selvom de blev jagtet væk af forældrene, ind imellem.
Og jeg mener at der gik 4 uger imellem hvert kuld de fik 🙂
Held og lykke med det 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.