farveskiftende slørhale

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Higgs — 1. juni 2012, 09:12

Hej 🙂
Jeg har to små slørhaler i et 80 liters akvarie.
Den ene var farvet, så den nederste halvdel var gul/grøn, og den øverste halvdel var brun. Men i løbet af den sidste uge er næsten alt det brune forsvundet - den har nu kun en brun plet i panden og yderst på finderne... Er det normalt? og er det et tegn på et eller andet, jeg skal være opmærksom på...??

Hilsen
Poiseuille

jeanettebc — 1. juni 2012, 09:15

min veninde oplevede det samme og et par dage sener var den død hun fik afvide det var alderdom den døede af...

Higgs — 1. juni 2012, 09:31

🙁 Så vidt jeg ved er den kun omkring et halvt år..! Håber virkelig der kan være andre årsager til farveskiftet..!, men tak for svaret..

jeanettebc — 1. juni 2012, 09:45

så lidt håber naturligvis heller ikke det er det der er oversagen

orlof — 1. juni 2012, 11:09

Jeg tror ikke det er alderdom, hvis de er små.
Jeg har ikke nogle egentlige bud på, om der er noget galt. Men jeg har oplevet lidt det modsatte. Jeg har kun "brugte" slørhaler, og de har været massivt ramt af parasitter. Efter behandling og "raskmelding" kan jeg se, at mine slørhaler er blevet meget kraftigere og klarere i farverne.
Jeg kan derfor forestille mig, at der måske kan være noget der gør, at de ikke trives, når de mister farven. Jeg har ikke nogen eksakt viden om dines symptomer, og ved ikke om det betyder noget.🙂
Jeg håber, du får en god forklaring, af nogle der har mere viden end jeg. Held og lykke med dine!

sira666 — 1. juni 2012, 11:16

er det ikke noget med guldfisk har en brun/sort farve når de er små som forsvinder når de er ved at bli voksne? gælder det også slørhaler?

Jesper Green — 2. juni 2012, 18:50

Farveskift er helt normalt iblandt unge slørhaler 🙂

http://thegab.org/Goldfish/developmental-color-change-in-goldfish.html

Mvh
Jesper Green

Higgs — 2. juni 2012, 21:53

Tak 😀

Det er jo enormt spændende...! - Guldfisk har nogle af de samme pigmenter, som nogle alger også indeholder..! 🙂

Hilsen Poiseuille - den farveskiftende slørhale 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.