Sort molly syg! hvid bule bag finne

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

19phoenix86 — 2. juni 2012, 19:13

Hej alle.
Håber jeg kan få lidt hjælp. Min han molly er som sævnt blevet alvorligt syg. det er sket i løbet af dagen tror jeg.
Bagved den venstre finne, har den fået en hvid bule, ligner mest en byld eller sådan noget. men den er stærkt præget af det og kan stort set ikke svømme. han ligger sig på bunden i lang tid af gangen når han har været oppe for at få ilt. desuden er hans øjne vældig udbulet, hvilket jeg tror er et meget dårligt tegn. Skal jeg aflive ham, eller se bare se hvad der sker? kan det mon smitte de andre. er helt fra den..



Mvh david

Grævling — 2. juni 2012, 19:17

Tjekket vand værdierne? Giver du salt? Størrelse på akvariet, og hvad er der ellers af liv i baljen?

Grævling — 2. juni 2012, 19:27

Ang, øjnene, tror det er fordi han er udmagret ser det ud til, han har sikkert ikke kunne tage føde til sig.

Hvis du adrig har givet salt, så opløs 2gram salt (ligemeget hvilken) pr. liter vand i akvariet, og hæld det i. Giv ham et kvarter langt saltbad i en spand eller lignene med 25 gram salt pr. liter, og kryds fingre. Sæt varmelegemet til 29 grader et døgns tid.

Dette er hvad jeg ville gøre hvis det var min fisk, men kan være her er nogen der er mere kyndige end mig *rødmer*

19phoenix86 — 2. juni 2012, 19:39

hej Grævling.
Skiftede alt vandet for en uge siden og kogte alt i akvariet fordi der var kommet en masse snegle, så vandværdierne må siges at være perfekte. bare det var det.
har 3 sølv molly, 5 rød platy, 2 gule og sorte mollyer og et par sværdrager og en scalare. samt nogle sugemaller. akvariet er 160 L.
Alle fisk synes at stor trives efter jeg rengjorde hele akvariet. men så skete det her.
Jeg har desværre ikke noget ekstra akvarie så jeg kan give ham en saltkur alene. hvis jeg skal proppe salt i akvariet, så vil det sige jeg skal proppe 380 gr. salt i? næsten et halv kilo?? lyder lidt vildt til så lille et akvarie. har du nogen erfaringer med dette?

De andre fik trives, så vidt jeg kan se. har 2 gravide madamer. den ene sorte molly og en gul molly.

nogen ide om hvad den hvide byld lignende ting kan være. jeg tænker at han måske har været oppe og slås med min scalara. trods det aldrig er sket før.

Pt har jeg sat ham i karantæne i nettet oppe under lampen ved alle vandboblerne så han får en masse ilt og så han ikke skal svømme op og kæmpe efter det

19phoenix86 — 2. juni 2012, 19:42

og kan de andre fisk ikke tage skade af den store mængde salt, nu hvor de ikke fejler noget? de er jo trods alt ferskvandsfisk ^^

19phoenix86 — 2. juni 2012, 19:47

Grævling — 2. juni 2012, 19:56

2 gram pr. liter er ikke et problem for ferskvandsfisk, og mollyer kan godt li lidt brakvand 🙂

Er kun ham der evt, skal have et mere koncetreret bad i en anden beholder i et kvarter - tager parasitter og den slags udvendige ting.

19phoenix86 — 2. juni 2012, 20:01

okay jeg prøver. Tak for rådet grævling. dejligt med hurtig feedback 🙂

Grævling — 2. juni 2012, 20:05

Giver ingen garanti, kan være han er for svækket eller bare mæt af dage. - Og lige for at ridse det op igen:

Varmelegeme til 29 grader i et døgn
2 gram salt pr liter i dit akvarie (opløs det i vand først)
Evt. giv hannen et saltbad i en seperat beholder, med godt 25 gram salt pr. liter vand i 15 minutter

SogneprQsten — 2. juni 2012, 21:29

Nu kan Black molly, jo faktisk fint leve i saltvand.
Og går gerne langt ud i deltaet.

Men pas på med at give meget koncenteret dosis direkte fra fersk til salt.

Matlock — 2. juni 2012, 23:22

Man skal også passe på med at bruge salt med JOD personligt bruger jeg fint salt til opvaskemaskinen da det er kemisk rent

sira666 — 3. juni 2012, 06:28

når jeg ser på #4 ville jeg tro lidt af det var fordi at 19phoenix86 havde skiftet alt vandet og kogt tingene og det måske derfor havde påvirket bakterie kulturen? troede fisk tog meget skade af sårn noget? *uhh*

19phoenix86 — 3. juni 2012, 09:41

Hej alle 🙂
Jeg startede saltkuren igår ved 20 tiden, med fint køkkensalt. Jeg mente at der skulle gøres noget prompte, så jeg har fulgt grævlings råd nøje. Jeg kan med glæde meddele at trods han er meget medtaget lige nu, overlevede han dog natten.
Han har ligget i nettet oppe ved overfladen, hvor vandet er bedst iltet og det har han gjort siden han fik kuren igår. han er for svag til selv at svømme op til overfladen nemlig.
Jeg er ikke i tvivl om at Grævlings råd har gjort godt, for hans hvide byld-ting ved finnen er væk nu. desuden var det ikke en byld som jeg troede, men en slags orm der lå rullet sammen. men den er væk nu.
MEN... han er åbenbart vældig hårdt medtaget, for nu kommer der rigtig mange, bitte små orme-lignende ting ud mellem skelne på ham. har observeret omkring 2o stk.
Da jeg hertil morgen observere jeg at han stadig er i live, så jeg prøvede at sætte ham fri.
Han ville ikke rigtig ud af nettet. men da han så endelig kom ud, var hans venstre finne den eneste han kunne bruge, så han var slet ikke i stand til at svømme. Der kommer mange orme ud ved hans rygfinne, tror det er derfor. for han er sku en fighter.
Derfor lader jeg ham være i nettet oppe i vandoverfladen indtil jeg begynder at se han bliver aktiv igen. hvis han gør det... han spiser stadig ikke, trods der ligger mad i nettet til ham og han er meget udmagret..
#9 Tusind tak for hjælpen Grævling
#10 Tak for rådet 🙂
#11 Damn, den havde jeg ikke lige tænkt på. De har fået fint køkkensalt, med jod desværre 🙁
#12 Jeg er godt klar over fisk er meget sarte med bakteriekulturen. men sneglene havde taget magten fra mig og måtte gøre noget drastisk. alle fiskene er meget mere aktive nu. pånær min stakkels sorte han molly:(

sira666 — 3. juni 2012, 11:26

pas på ormene ikke smitter resten af dine fisk...

19phoenix86 — 3. juni 2012, 11:54

han er desværre død nu 🙁

har læst og læst og læst her på forummet.
og tror desværre jeg er ramt af bugvattersot i mit akvarie. har 2 oppustede hun mollyer som jeg ikke rigtig kan skelne om de er gravide eller syge.. det pænt svært..

nogen der ved hvordan man skelner de 2 ting med sikkerhed?

19phoenix86 — 3. juni 2012, 12:11

19phoenix86 — 3. juni 2012, 12:12

Grævling — 3. juni 2012, 12:40

Må han hvile i fred 🙁

Havde du boet tættere på, så havde jeg en næsten identisk sejlfinne molly han jeg gerne vil af med *santa*

ved ikke noget om hvilken orm du er ramt af, men lyder godtnok ikke kønt. Havde det været bændelorm, ville jeg have sagt "hvidløg", men lyder til at salten gjorde hvad den skulle. Bugvattersot er ikke smitsomt forresten.

Jeg har kun to tips i min "doktor taske" - Salt for det udvendige, hvidløg for det indvendige, men bugvattersot er der vist ingen kur imod. Hold øje med fiskene, hvis de er i pine, så er aflivning nok det bedste, dør de af bugvattersot, så "sprænger" de, og frigiver en klam væske (ophobet afføring) Som fourener hele akvariet. - Så hold øje med dem!

Jeg må indrømme at jeg er lidt nysgerrig efter om der er nogen der ved noget om ormene - Fighteren har gennemgået de værste scener fra en Alien film 🙁

Fortsæt med saltet, 1 gram pr. liter hvert halve år. Det som det gør, er at det hjælper fiskene med at opretholde deres væskebalance (osmotiske tryk), og det giver dem flere kræfter til deres immun forsvar. En af mine fiske pushere tog ferskvandfisk over i saltvand, og vice versa når de havde noget utøj - Snylterne døde af det før fisken tog skade.

PS: håber resten klarer det, er lidt misundelig på de gule mollyer.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.