Akut hjælp!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Niebling — 19. juni 2012, 23:21

Hej alle sammen. For at gøre en lang historie kort er mit akvarium utæt! Har lige i dette sekund købt et brugt akvarium på 400liter som min kærester er ved at hente. Problemet er at det er fyldt med cichlider og i mit eget akvarium er der hule fisk (de blinde) og jeg er så bange for at de cichlider vil spise mine små hulefisk. Manden jeg køber det da kunne ikke give så mange informationer om cichliderne men kan se på billederne at de er gule? Nogen som har en ide om jeg kan sætte mine hulefisk ned i det akvarium for jeg står lidt i valget pest eller kolera synes jeg..

my1122 — 19. juni 2012, 23:24

Har du evt et link eller et billede af de cichlider der er i den ande balje

S.K.Fiskene — 19. juni 2012, 23:28

er de ikke ca 12 cm sådan nogle hulefisk ? har de der cichlider sorte finner eller ligesom en stripe sort på rygfinerne ?

http://www.aquariumlife.net/profiles/african-cichlids/electric-yellow-lab/100004.asp

er det den ?

S.K.Fiskene — 19. juni 2012, 23:29

uhm finner ik 😀

Niebling — 19. juni 2012, 23:35

http://www.dba.dk/akvarium-400-liter-100-x-80/id-83914585/

Hvis i går ind på dette link så er det det akvarium jeg har købt. Der er 3 billeder, min kæreste har lige ringet og sagt der også er en haj i det???!

Mine hulefisk er kun ca 4 cm nu, de er ikke særlig gamle, de bliver vist omkring de 9-12 cm når de er voksne. Er så bange for mine små dejlige hulefisk skal lade livet til de store fisk :-/

my1122 — 19. juni 2012, 23:43

Det er nogen rigtige djævler dem der har selv haft dem. de spiser alt de kan gabe over 😮 det er ihvertfald min erfaring

Niebling — 19. juni 2012, 23:45

noooooooooooo det må du ikke sige!!! Stakkels mine små hulefisk. Hmm jeg må gå i tænke boksen..

Niebling — 19. juni 2012, 23:47

Alsing: Jeg håber du har ret, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op, bare ihvertfald indtil jeg få købt endnu et akvarium til mine hulefisk. 😛

S.K.Fiskene — 19. juni 2012, 23:48

mega nice tank 😛 godt køb må man sige
tja ja det er svært at sige om de vil gå efter dine små hulefisk der er ihvertfald en der ikke vil for den ser ud til at have skuffe (ruger på æg eller unger) De ligner dem jeg havde og den største jeg havde var vel 12-14 cm

Der ser desuden ud til at være en lille fisk også sølvfarvet det er svært at gætte str men 5 cm tror jeg billede 2 og 3

Niebling — 19. juni 2012, 23:52

S.K.Fiskene : Ja jeg er godt nok spændt på at få den hjem, der skulle både være en slags ål, sugemaller, en haj og andet godt i den 😀 virkelig et godt køb 😀 også følger der vist alt i udstyr med.
Alsing: Ja det kunne sgu være en god ide 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.