Vinterprojekt skal planlægges!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rie M. — 8. juli 2012, 22:45
Først i år, der købte vi nemlig to akvarier, 680L og 720L.
Sidstnævnte er vores vinterprojekt! 😀
Vi undgår planter, ihvertfald den levende slags, og planter af plastic er ikke vores smag.
Det kan selvføgelig komme på tale hvis det er ekstremt vellignende (EKSTREMT)
Sidste vinter var vi ude og samle en helvedes masse sten oppe ved fynshoved, nogle rigtig rigtig flotte nogen.
Planen er så vi vil lave nogle huler og så ved jeg ikke helt endnu om vi skal have en sandbund og så med
dækkende sten, eller kun sten. Er bare bange for det ridser bundglasset og at fiskene hellere vil have bund under sig.
Så har vi nogle rødder, en redmoorrod og to bundrødder.
Den ene bundrod og redmoor roden er i brug og indeholder ikke noget sygdom.
Den sidste og flotteste rod har været i akvariet og tog en sygdom med sig, der gik derefter 3 måneder før akvariet
igen var velfungerende. Så hvis der er nogen der kan tilbyde at koge den (Den er temmelig stor), her på fyn,
så skal i endelig give jer selv til kende! Hvis der er nogen der kender andre måder at få roden ordnet for sygdom,
så sig frem!
Det var så planen.. 😛
Men hvis i har nogen indvendinger eller ideér skal det endelig bringes på banen! Intet ligger fast.
Med venlig hilsen
Rie
KlausJuul — 8. juli 2012, 22:51
At du tvivler om der kun skal være sten eller sandbund og sten, må jeg undvende at jeg ville vælge sandbund og sten, og så starte et Malawi akvarie op, der skal ingen planter til (nødvendigvis) og rødder kan bruges som dekoration hvis man vil have det. Hvis der er mange sten, så læg én flamingoplade i bunden af akvariet, ellers kan du risikere at bunden går i stykker og akvariet begynder at lægge vand. På den måde fik jeg vidst også givet dig en løsning på dit problem med ridser i bunden 😉
- Klaus Juul
Rie M. — 8. juli 2012, 23:12
Tusind tak for dit hurtige svar!
Så tror jeg det bliver med bund. Min far/fornuftigere halvdel er kommet med den gode idé at vi tager den salgs flamimgo der bruges til at isolere gulv, og ligger 10 cm i hver sin side og 5 cm i midten. Så vil vi ligge fint/mellem grus i sidderne og lave en "pøl" af sand i midten. Vi har nogle fisk der vil nyde at kunne skrabe og gemme sig i det.
Ang. malawi osv. så har i allerede en fiskebestand som vi holder af, så ingen grund til forandring i den kasse 😉
Hvis der er nogle indveninger og forbedringer til det, så skriv endelig frem.
Jeg tror vi vil ligge vores ideér ud i denne tråd, så folk vil få en chance for at komme med forslag. 🙂
Rie
Mr.Frog — 9. juli 2012, 01:15
Det er meget svært/umuligt, at holde så tykt lag flamingo under vand, selv hvis det limes fast, vil der være fare for, at det river sig løs og tager både vand, og lampen og smider det helt ud af akvariet, samt kaster eventuelle sten ind i akvarieglasset.
Rie M. — 9. juli 2012, 09:59
Da der kommer mange sten i baljen, er vi slet ikke i tvivl om at det kan holde flamingoen nede.
Det ville ellers have været et problem, ja. Men da vi snakker ihvertfald 100 kilo, skal det nok
sørge for at den flamingo ikke rykker sig en millimeter 😉
Rie
KTR — 9. juli 2012, 13:57
Rie M. — 9. juli 2012, 14:46
Haha! Okay, det lyder meget bedre, så slipper vi for at tage så meget af højden
Men vi ønsker at lave et 'fald' ned til den ene side, så kunne man evt.
Bruge 30mm så 20mm og ende ud i 10mm?
Hvis ja, så er det problem nemlig løst 🙂
Rie
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.