Grus til sand?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Manatee94 — 28. oktober 2012, 16:22

Jeg har endelig fået købt hvad jeg tror er 15 kg sand (0,7 - 1,2 mm) til mit akvarie, så mine Cory'er kan møfle sand. Men vil planterne kunne overleve i det?
Jeg udfører skiftet på torsdag da jeg har skole fra 8:00 til 9:40, og dermed har meget, meget tidligt fri. Er der noget jeg skal gøre inden da? Skal jeg skylle eller rense sandet på nogen måde, eller bare dumpe det ned i? Det er købt i en god akvarieforretning, og ikke Harald Nyborg.

TangaThomas — 28. oktober 2012, 16:25

Skift du bare. Det er en fin størrelse til planter, som du har købt.
Nu er det ikke så fint, så du burde ikke have så store problemer med svæv i vandet. Rens det bare som du plejer at rense dit bundlag første gang.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.