Butikker i udlandet der sender fisk? Kender i nogen?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Laine — 22. november 2012, 20:51

Med kurere eller lign. Er der nogen der kender nogle gode og evt billige steder?🙂

BastianT — 22. november 2012, 21:39

http://www.aquabid.com/

scn — 22. november 2012, 21:51

#1
Det bliver hurtigt dyrt eller tæt på umuligt. PostDK håndtere ikke levende fisk, der skal du finde et fragtfirma med dør til dør levering. Prøv i stedet at finde de fisk du vil privat, eller snak med de lokale butikker, de kan sikkert skaffe det meste hvis man er lidt tålmodig.

#2
normal post tager vel fra 1-2 uger, så er de fisk sgu døde. Dertil kommer så lige priserne for luftpost, det er dyrt. Ser kun sælgere i USA og en enkelt fra Canada. Har ikke lige overvejet dyrlæge/karantæne eller andet der kan drille*.

Var i Amsterdam for et par uger siden og fik lyst til at købe tulipanløg (i lufthavnen). Inden de solgte spurgte de hvor jeg skulle hen. De ville ikke sælge hvis de ved at man bliver nuppet i tolden ved destinationen. Visse lande er ret strikse med den slags.

Laine — 22. november 2012, 22:48

BastianT. Har du selv erfaring med siden?

Bruger #747381 — 22. november 2012, 22:56

Jeg har fået fisk herfra, de kommer med kurer i opvarmet bil. Bare send en mail først, så vender de tilbage med en pris i løbet af et par dage, men det koster altså en lille smule mere end B post, til gengæld er man sikker på det kommer frem.

http://www.verduijncichlids.com/aquariumvissen/

Bruger #669501 — 23. november 2012, 19:03

Er man forpligtet til noget i retning af karantæne?

BastianT — 23. november 2012, 19:59

man skal have en dyrelæge til at checke fiskene og det er vist megeeet dyrt pr fisk*rødmer*

Bruger #669501 — 23. november 2012, 21:43

Det er nemlig det jeg tænker. Altså selvfølgelig har man dem gående i karantæne derhjemme men det jo kun for ens egen skyld... Hvad siger reglerne hvis det er inden for eu?

Tobiass123 — 24. november 2012, 09:45

Nu vi lige er igang her, er der så nogen der har erfaringer med Jans kampffischshop?
Skal man have alle mulige tilladelser der også? Hvad koster fragt ca?

kejak — 24. november 2012, 09:53

#5 Hvad har du cirka måtte slippe for de fisk du har købt der?

Bruger #747381 — 24. november 2012, 10:40

#10 Priserne på fiskene står på deres hjemmeside, men hvis mener du fragt så tror jeg det var ca. 100euro, så det kan nok ikke betale sig for 2 par gubbyer.
Send en mail til dem og spørg, så får du den rigtige pris (de bider ikke 😉 )

haap — 24. november 2012, 11:28

# 7 vrøvl 😉

kejak — 24. november 2012, 13:08

#11 Ja det var fragten jeg tænkte på🙂 og 100euro er egentlig ikke meget når de transporteres i opvarmet bil.

knud — 25. november 2012, 11:17

Der vil være stor forskel på omkostningerne, alt efter hvad du går efter. Fisk er som regel besværlige, men mange killifisk kan købes som æg, der kan sendes for max. 10 euro.
Årstiden spiller også ind. Nu er det for koldt, og om sommeren kan det være for varmt nogle steder.
Sommetider er der folk, der tilbyder fælleskøb, så det kan du også prøve at holde øje med, eller skrive et indlæg, så de, der har erfaring med den slags, kommer på banen.
Ellers kan jeg foreslå, at du kigger på de specialforeninger, der findes i Danmark. Der er måske hjælp at hente.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.