Jbl Ferropol 24
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kiki — 9. december 2012, 23:21
Nogen, der har erfaring med jbl ferropol 24. Det er en høj koncentreret gødning, der tilsættes dagligt.
Den fulgte nemlig med noget bundlagsgødning jeg har købt. Så kan jo lige så godt bruge det. Men er det en god gødning. Kan ikke rigtig søge noget frem på den.
USB_akvariegødning — 10. december 2012, 00:02
Det er en mikrogødning, er bundlaget lerbaseret, så blander du gødningen deri...
Kiki — 10. december 2012, 00:10
Jeg har købt sådan er sæt her http://www.zooplus.dk/shop/fisk/akvarieplanter_pleje/goedning/jbl/187551 men bruger lige min tropica gødning op, da den er næsten tom. Og tilsætter så de der dråber også, altså fra i dag af. Kan jo lige så godt lige bruge det op. Selv om jeg regner med at skifte til en komplet gødning med alle nærringsstoffer, når de her er brugt.
Kiki — 10. december 2012, 16:04
USB_akvariegødning — 10. december 2012, 18:07
bundlaget skulle være næringsberiget, men i modsætning til ler skulle det ikke være i stand til at genoplade, så effekten af det vil brænde ud...
Lerbaseret bundlag kan binde mikrogødningselementerne, det var derfor jeg foreslog dig at tilsætte den gødning til bundlaget, underforstået og som skrevet at det skulle være lerbaseret for at det har effekt/værdi eller hvad man vil kalde det....
1 dråbe lyder af utroligt lidt....
men det lyder fornuftigt med en komplet gødning, men nærlæs indholdsfortegnelsen, det er sjældent at gødningerne virkelig er komplette selvom de skriver det på fortegnelsen, så man skal læse det med småt hvor der som oftest fremgår at det er uden dit og dat og så er den ikke længere komplet, men mangelfuld..
Men du kan læse op på gødning på min hjemmeside der er skrevet en del om gødning... http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/81-godning
Mr.Frog — 10. december 2012, 19:00
Ito-Frederiksen — 10. december 2012, 19:34
Jeg ved da godt at USB lever af at sælge sin egen gødning; men han har jo kun gjort opmærksom på hvad der er fakta, når han bliver spurgt direkte om et produkt som ingen andre svarer på! Som jeg ser det er der så meget forvirring med hensyn de forskellige gødninger. Langt de fleste produkter har kun mikrogødninger i deres blanding, hvilket er noget underligt, siden det nu er makrogødningerne at planter bruger mest af. Jeg er ved at lave min egen gødningsblanding (makro) hvor der kommer til at være kvælstof (nitrat), fosfor, kalium og magnesium. Jeg tænker rent faktisk også på at smide jernet i min makroblanding, da det trods alt er en mængde der er ca. 2 gange den samlet mængde mikrogødning. Det er tit det samme der bliver gjort på gartnerierne.
Mvh
Sven
USB_akvariegødning — 10. december 2012, 21:33
Det er korrekt, der er virkelig meget ragelse blandt gødningsmærkerne, hvis man ikke decideret giver folk det indtryk at der virkelig er tale om en komplet gødning, så er ofte doseringen helt hen i vejret og evt. begge dele... og... det er en skam for de fleste der hopper på limpinden, vil aldrig få noget fornuftigt ud af det .. og hvis gartnerierne der fremstiller akvarieplanter anvendte den, så ville de aldrig få en levedygtig plante over "transportbåndet" til salg i forretningerne, så kan det vist ikke siges mere kontant...
og med hensyn til reklame, så reklamerer jeg skam også på siden, i det mindste med mellemrum, hvis ellers Kviller sørger for at få mig oprettet som forhandler og det kiksede vist i sidste ombæring... *blink*
Mr.Frog — 10. december 2012, 21:35
USB_akvariegødning — 10. december 2012, 21:38
Kiki — 10. december 2012, 22:05
Om det virker aner jeg ikke. Derfor jeg efterlyser erfaringer. Hidtil har jeg brugt den fra Tropica, den giver i hvert fald god vækst. Men tror jeg vil prøve en komplet, når jeg løber tør for de her.
Der står også, at bundlagsgødningen jeg har brugt, kun holder nogle år og derefter kan suppleres op med de der lerkugler fra jbl. Så jeg er helt med på, at det brænder ud.
Mr.Frog — 11. december 2012, 01:09
USB_akvariegødning — 11. december 2012, 10:49
De forskellige gødningstyper kan i visse tilfælde passe til det indhold af næringsstoffer man har i vandet i forvejen og gør det det, så vil man kunne opnå en fin plantevækst med disse gødninger, men fordi det så virker for dig med dine vandforhold, så er det ikke sikkert det virker for veninden der bor i en anden by med en anden sammensætning af vandet... mængden af lys og intensiteten af lyset spiller også en stor rolle i forbindelse med om doseringen er tilstrækkelig, samt varme, cirkulation osv... disse forhold kan du læse lidt mere om i denne artikel http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/46-alger/55-alger
De 5 parametre er både bestemmende for metabolismen/stofskiftet hos planten og for hvorvidt man har et problem med alger..
Kiki — 11. december 2012, 11:07
Nu har jeg så omlagt akvariet. Skiftet bundlag, lagt bundlagsgødning i og fjernet den der dumme indvendige baggrund. Baggrunden gjorde ikke andet end at skabe dårlig vandkvalitet, da alt snavs samlede sig bagved og ikke kunne fjernes. Nu har jeg så bare en sort baggrund på ydersiden og bedre filtrering i form af HMF trukket af min spandpumpe.
Det nye bundlag er hvidt og giver lidt mere lys end det mørke jeg havde tidligere. Men i den anden tråd sagde du mit lys var ok (så gider ikke lige fise ind og læse hvad det er for noget igen). Og har så læst på din hjemmeside, at har man reflektorer på så tæller det lidt ekstra end uden. Så lyset er fint, cirkulationen er fin, filteret forbedret og nu skal jeg så bare have fundet den rigtgie gødning. Så håber jeg algerne bliver væk i denne omgang.
Mens jeg får sat mig lidt ind i gødning, så bruger jeg lige det jeg har stående. Da det helt sikkert er bedre end ingenting.
Jeg ved ikke om et par dråber er lidt med denne gødning. Den lugter ekstremt koncentreret. Som ikke til at holde ud at sidde ved siden af, selv om låget er sat på. Men man kan bruge dobbelt dosis, hvis ens planter har nærringsmangel. Og så er det noget med at den i dråbe form indeholder de nærringsstoffer, der nedbrydes hurtigt. Den anden (til brug på uge basis) indeholder alt det andet.
Og ja jeg ved ikke andet end hvad jeg har læst på flaskerne. Så om det passer, ved jeg af gode grunde ikke. Men det er i hvert fald fosfat og nitrat frit, og jeg tror mine alge problemer kom af manglende fosfat. Men på den anden side, så har jeg absolut ingen problemer imit 54 liters, der jo har kørt på samme gødningsrutine som det store gjorde inden omlægningen. Så ja pas...
Kiki — 11. december 2012, 11:59
Så intet krævende eller besværligt. De vokser rigtig fint. Det eneste problem jeg har, var alger i det store. Det vil jeg gerne være fri for opstår her efter omlægningen. Derfor jeg satser på at skifte gødningen.
Når det omlagte akvarie har kørt lidt, så tester jeg lige vandværdierne. Har da til test for jern og fosfat, nitrat og nitrit, så kan jeg jo se om jeg skal bruge en gødning, der indeholder fosfat og nitrat. Det skulle jo gerne komme via fiskeafførringen, og netop derfor ikke være tilsat mange gødninger. Der er jo ingen grund til at tilsætte det, hvis det kommer fra fiskene alligevel. Så overbelaster man jo bare det hele i stedet for.
Så pt. er det skam helt bevidst at jeg bruger en fosfat og nitrat fri gødning.
Og jeg kan også snildt gennemskue reklamen i USB's indlæg. Men det ændrer ikke på, at en god del af dem er saglige og hjælper til forståelsen af planter og alger.
Kiki — 11. december 2012, 12:40
Ja jeg har også sat antal timer med lys ned. Men det var faktisk mere for at spare lidt på strømmen. Men måske det faktisk hjælper på algerne.
Tror dog heller ikke, at den baggrund jeg havde i hjalp. Nøj der var meget klamt snavs bag den. Det på trods af jeg både har suget vand fra bag baggrunden ved vandskifte, forsøgt at sætte en powerhead bag den osv. Bvdr. aldrig igen skal jeg have indvendig baggrund.
Og ja jeg har jo god vækst i planterne. Men de har været noget plaget af fisk, der åd dem. Men de fisk er jeg kommet af med nu. Så nu bør de blive pæne igen.Håber den her ekstra daglige gødning hjælper dem hurtigere på vej. Da den jo er ekstra ud over den ugentlige. Eller faktisk giver jeg gødning lidt oftere end en gang om ugen. Men ikke dagligt. Det plejer jeg at glemme. Men akvarierne har også kørt på minimum af pleje de sidste måneder. Er lige ved at hele efter et grimt styrt fra hesten. Men nu er overskudet heldigvis ved at vende tilbage og så skal der jo ske lidt ekstra i en periode. Sådan er det jo når man har forsømt det lidt.
USB_akvariegødning — 11. december 2012, 14:51
jeg synes indlæg 15 og 16 er forsvundet....
Kiki — 11. december 2012, 14:58
Og ja den var vel nermere brun. Men rødlig af udseende. Og så har jeg grøn pletalge på planterne og på akvarieruderne. Samt den der rødebrune på planterne. Men ikke så slemt længere. Og planterne har jeg genbrugt. Håber at kunne trimme alle algerne ud af, når væksten kommer igang igen. Som sagt har jeg ingen problemer i det lille akvarie. Eller jo der var lidt begyndende algevækst, brunalger og lidt pensel, kort efter opstarten. Men dem har mine RCS og posthornssnegle kastet sig over.
Og lidt alger må der gerne være. I hvert fald i min optik. Algeæderne skal jo også have lidt føde. Og så længe det ikke er skæmmende for øjet, så er balancen jo nok meget god.
Men skal have testet vandet om en uges tid. Akvariet skal jo nok lige køre mere end 3,5 døgn før det giver et retvisende billede. Selv om filteret selvfølgelig er fuldt indkørt. Eller i hvert fald spanden, der trækker det nye hjørnefilter. Men spandpumpen er jo rigeligt alene, HMF er bare fordi det er nemmere at holde og når akvariet nu var tomt, kunne jeg lige så godt få det sat i. Så jeg kan køre det med et powerhead på sigt.
USB_akvariegødning — 11. december 2012, 15:50
Kiki — 11. december 2012, 15:55
Og når akvarierne nu ellers passes ens, så bør det jo ikke være helt galt. Nu det ene kører problemfrit.
USB_akvariegødning — 11. december 2012, 16:00
Kiki — 11. december 2012, 16:06
Og jeg er bestemt ikke hysterisk med at det skal være klinisk. Der skal bare være balance i det. Og det gamle setup fungerede i hvert fald ikke. Men det var også alle begynderfejlene, der blev begået der. Så de er nu blevet rettet. 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.