Har fået nye fisk, men har glemt navnet, kan I hjælpe?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nangijala — 12. januar 2013, 14:23
Jeg har byttet mine zebra fisk til nogle andre, men da jeg havde mine børn med op og bytte fiskene, så blev jeg lidt forvirret og kan ikke huske hvad det er for nogle*rødmer*
Jeg mener de hed noget med citron eller ligende. Måske tetra. Men jeg kan ikke finde noget her på siden.
Kan I hjælpe lidt:) ?
Vil I have et billede?
Vh Elisabeth
10nnitus — 12. januar 2013, 14:25
Nangijala — 12. januar 2013, 14:27
Nangijala — 12. januar 2013, 14:28
Er det en god fisk at have sammen med guppy og ancistrus maller? 128 liter akvarie. 🙂
10nnitus — 12. januar 2013, 14:30
Ps:
Det er en god ide at få ekspienten til at skrive navnet bag på bonnen
10nnitus — 12. januar 2013, 14:32
Nangijala — 12. januar 2013, 14:35
Håber ikke det er for meget?
10nnitus — 12. januar 2013, 14:41
Jeg har sat linket fra siden her ind så du selv kan vuderer, ellers er der nettet, det er bedst hvis du hen af vejen lære så småt de latinske navne, det kommer dig tifoldig igen.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/search/?SearchString=siamesisk+alge%C3%A6der
jacob — 12. januar 2013, 15:01
Nangijala — 12. januar 2013, 16:30
Jeg er så glad for den. Det er blevet min yndlings fisk.
Hvor stort et akvarie kræver sådan en? Det står ikke nævnt.
Jeg spørger altid sælger hvilke kan gå sammen i mit akvarie, hvor store de bliver og om de er arrige. Og jeg fortæller dem altid at jeg hellere vil have for få fisk end for mange.
Men håber I kan svarer på hvor stort et akvarie algeæderen kræver. Sælger sagde at den ikke bliver større end den er nu. Og den er ikke ret stor. Måske samme størrelse som min mindste guppy han.
10nnitus — 12. januar 2013, 16:42
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10851
Hvis det er siametisk algeæder vil jeg selv vælge >325L
Jeg spørger altid sælger hvilke kan gå sammen i mit akvarie, hvor store de bliver og om de er arrige. Og jeg fortæller dem altid at jeg hellere vil have for få fisk end for mange.
siametisk algeæder bliver med alderen mere arige, derfor er det en god ide at søge på nettet som en anden skrev før man tager fisk med hjem, og ikke altid tage for gode vare hvad der bliver fortalt i forretningerne.
jacob — 12. januar 2013, 16:44
Nangijala — 12. januar 2013, 18:24
Og ja, denne situation har virkelig gjort at jeg nu ikke kun lytter til sælger, men først kigger i bøger og på nettet inden jeg køber fisk. Og så må jeg frem over lade være med at have mine børn med når vi kigger på fisk. For de er jo gode til at lokke;)
Bruger #381101 — 12. januar 2013, 18:27
10nnitus — 12. januar 2013, 18:39
Otocinclus Affinis, 4 cm
Hannerne er slankere og mindre end hunnerne.
Otocinclus Affinis, Otocinclus Vittatus og Otocinclus hoppei, forveksles meget nemt, da det nærmest er umuligt at skelne mellem disse tre arter.
Findes i tæt bevoksede vandløb og floder i det sydøstlige Brasilien.
De er fredelige af natur, derfor skal de ikke sættes sammen med aggressive fisk.
Alger er meget vigtigt for Otocinclus, desværre spiser de ikke alle former for alger, kun de bløde grønne og brune alger, uden disse alger vil den simpelthen syne hen og dø.
Hvis der ikke er tilstrækkeligt med alger tilstede i akvariet, skal der suppleres med vegetabilsk foder.
Det er en genert og sky flokfisk, derfor holdes de i små grupper, gerne med masser af skjulesteder, hvor de har mulighed for at søge ly fra de andre fisk.
Om dagen hviler de sig gerne lidt rundt omkring, det er først ved skumringstiden de bliver mere aktive.
Akvariet >100L, bør være tæt beplantet med rent vand, fri for ammoniak og nitrit.
Vandtemperaturen 24-27 °C, pH 6,8-7,5 og KH 6-10.
Vandbevægelse er meget vigtigt, samt flydeplanter for at skabe skyggefulde områder.
De kan være vanskelige at akklimatisere, de kan pludselig syne hen og dø uden nogen åbenbar grund.
Nangijala — 12. januar 2013, 18:51
De fortalte mig at den ikke ville blive større og var en meget rolig fisk. Ingen problemer med den. Men det er jo som sådan ikke butikkens fejl, men min uvidenhed, naivitet og spontanitet. 🙁
Og ang forslag til malle, lyder det som en dejlig fisk, dog lidt mere krævende end jeg lige nu kan varetage for. Jeg er først begyndt for godt og vel to uger siden at holde fisk, så en nem malle ville være at foretrække. Indtil videre har jeg én ancistrus malle. (Og algeæderen til på mandag)
Bruger #381101 — 12. januar 2013, 18:57
Jo, det er bestemt buikkens fejl, da de har rådgivet dig om noget de tydeligvis ikke havde forstand på, ved at fejlinformere dig.
Nangijala — 12. januar 2013, 19:06
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.