Cichlider sammen med platy 112l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

krs1992 — 2. februar 2013, 10:19

Hej, jeg får et 112l akvarie op her i weekenden, i det skal det gå 9stk. "Overskuds" platy, som ikke kan være i mit andet akvarie, men ville rigtig gerne have nogle dværgcichlider i også, ville det kunne lade sig gøre? Har læst mig frem til at man godt kan have 1-2 par dværge i sammen med andre selskabsfisk? Ville det kunne lade sig gøre? Og ville det være muligt for dem at yngle lidt hvis jeg var så heldig eller er det helt udelukket? På forhånd tak 🙂

darklord — 2. februar 2013, 11:28

Mit bud er at det godt kan gå med et par dværgcichlider og platyer.Tror også at der kan komme yngel,men forvent ikke ret meget af det overlever.

krs1992 — 3. februar 2013, 16:56

Okay, men hvordan er det med sommerfugle cichlider, danner de sådan faste par, eller kan man godt bare købe en han og hun og så får de unger? 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.