160 l sydamerika - apistogramm?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

numse-fisken — 9. februar 2013, 09:44

Hej as.

Har lige erhvervet mig 2.1 apisogramma viejta og må indrømme at mit akvariet er for småt. Defor har jeg lavet en efter min mening god handel. 160 l, spandpumpe og heldækkende ameratur.

Planen er at der kommer massere af rødder, javamos, spagnum i en strømpesok, anubias og andre planter jeg lige skal finde ud af.

Udover cichliderne, vil jeg gerne prøve at have pygmæ pansermaller og rcs, men derefter ved jeg ikke hvad jeg skal have. Har i et par gode eksempler til en spændende stime fisk som holder sig mest i øvre zone og ikke bliver for stor. Tænker måske dværg raspora?

Ps. Er der et privat sted der sælger "billige" fiskni kbh?

mardini — 9. februar 2013, 09:59

tror du får problemer med 2 hanner og 1 hun. overvej seriøst flere hunner

10nnitus — 9. februar 2013, 10:50

Du skal nok som skrevet ovenfor i stedet have 1.2 hvis du vel og mærket vil have to hunner, for de er lige så stridsbare imellem som med hannerne.
A. veijta, hvilken for øvrigt er et rigtig godt valg på en lille cichlide.
Et velbeplantet 160L med rødder og sten, en bund med blandingen af grus 2-3mm/sand 1mm er til et par ganske fornuftig, så de ikke hele tiden skal støde albuer.
Apistogramma vil gerne have bundarealet som sit domæne, så du må lige vende den en ekstra gang, med hensyn til dværgsugemallerne, her ville jeg i stedet foreslå en lille flok af den lille sugemalle Otocinclus Affinis, Otocinclus Vittatus eller Otocinclus hoppei, de forveksles meget nemt, da det nærmest er umuligt, at skelne mellem disse tre arter.
Rasboraen her ville jeg uden skelnen eller tvivl helt klart vælge kileplet Trigonostigma heteromorpha der findes ganske ikke en fisk der kommer op på siden af den i skønhed.
En lille tetra ikke at foragte kunne være spændende ville være Hemigrammus ulreyi men de kan godt være svære at få fat i, eller også denne der også kan blive rigtig smuk Hyphessobrycon flammeus for de skal også have en vis størrelse for ikke at blive et jaget vildt af veijta.

numse-fisken — 9. februar 2013, 12:00

Ville også helst have 1.1 men ham jeg købte dem af ville kun af med alle 3 påmen gang. Når de har dannet par så ryger den overskydende han ud.

Jeg takker for forslag. Tjekker dem senere i dag.

Casper,-

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.