Kribensis leg...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bække — 12. februar 2013, 21:48

Hej

Mit kribensis par har i meget lang tid indtaget en hule. Spyttet en masse sand ud og i det hele taget udvist en adfærd, der fik mig overbevist om, at nu kom der sikkert snart yngel. MEN MEN, intet sker, hun sværmer og sværmer , de opholder på skift i hulen, fjerner stadig sand. Det hele har indtil nu stået på i mere en 1 måned, snarere 2 måneder. Er der noget i gang ?

Michael9220 — 12. februar 2013, 22:16

Lige et spørgsmål, da du fik dit kribensis par, fandt de så bare sammen med det samme? Hos mig jager hunnen nemlig hannen rundt.

argememnon — 13. februar 2013, 00:43

[citat]Hej

Mit kribensis par har i meget lang tid indtaget en hule. Spyttet en masse sand ud og i det hele taget udvist en adfærd, der fik mig overbevist om, at nu kom der sikkert snart yngel. MEN MEN, intet sker, hun sværmer og sværmer , de opholder på skift i hulen, fjerner stadig sand. Det hele har indtil nu stået på i mere en 1 måned, snarere 2 måneder. Er der noget i gang ?[/citat]

Prøv at lys ind i hulen og se om du kan se æg eller "larver" derinde. Det tager jo lidt tid fra de lægger æg og til ungerne kommer ud.

Dipsen — 13. februar 2013, 07:44

Hvis de står fast inde i hulen på skift, og den anden står ude foran og jager andre fisk væk, så tror jeg de ligger på æg. Tillykke 🙂

Bække — 14. februar 2013, 10:01

Hej

Jeg syntes ikke , der er tale om egentligt vagtskifte. De opholder sig meget i krukken, også på skift.
Men jeg ser dem også andre steder i akvariet ( 128 L)

Knak79 — 14. februar 2013, 11:16

Mine lavede samme leg i ca. 2-3 mdr., men så kom der et kuld unger lige pludseligt. Det kommer lige pludseligt, bare væbne dig med tålmodighed.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.