Kampfisk og spørgsmål

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mastermind — 24. februar 2013, 16:03

Hej.

Jeg har et par spørgsmål jeg håber i gider svare på.

Jeg ved godt at nogen af svarene står rundt omkring, men jeg forstår det stadig ikke 😛

Jeg vil købe det her akvarium http://www.petworld.dk/product/akvariesaet--bowler/aquabox-med-led-lys-.aspx#top

Jeg vil ha 1 kampfisk i akvariet.

1. Når jeg nu ikke bruger filter, så skal jeg udskifte halvdelen af vandet hver 3 dag ik ?
Der står det er et 17 liter, skal jeg så kun komme cirka 15 liter i ?
Jeg har hørt at når man skifter vand i akvariet, så skal man komme et eller andet i vandet, skal man det, eller skal man bare hælde vand i?

Og skal jeg bare hælde koldt vand i? Og hvor varmt skal det være til en kampfisk?

Hvis i har lyst til at svare, så vil jeg være meget taknemlig, også hvis i har andet som jeg måske kan bruge til at passe godt på min kampfisk (=

mikkel_k — 24. februar 2013, 17:49

personligt syns jeg ikke man bør holde fisk på så lidt plads, jeg vil anbefale du finder dig et 40l eller størrer de kan også købes fra ny langt billigere end det du har fundet.
ja hvis du kører uden pumpe skal du skifte vand ofte dog mindre ofte hvis du køber et størrer akvarie.
du behøver ikke tilsætte vandet noget, dog vil ellekogler eller ketapang blade være en god idé.
du skal endelig ikke hælde koldt vand i til din kampfisk det vil den kunne blive meget syg af, måske endda dø. istedet tager du koldt vand fra hanen og lader stå i en kande eller spand til det idet mindste har fået stuetemperatur, du kan også tilsætte til kogende vand i det kolde vand for hurtigere at få det op i temperatur.
temperatur til kampfisk 26-28grader.
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10898
http://www.bettagruppen.dk/index.php
her er lidt brugbart læsestof

Joy — 24. februar 2013, 18:02

1. Jeg har et 54L med kampfisk og der skiftede jeg i starten vand 1 gang om ugen eller når der var beskidt så det var rent, så lige så stille lade det være lidt længere, nu skifter jeg kun når jeg syntes det trænger, det er oftest 1 gang om ugen men har fx mens der har været yngel udsat det til hver anden uge det har fiskene ikke noget i mod. Jeg vil råde dig til samme metode og drop det med at være skræmt bare fordi der ligger lidt skidt på bunden når det først er kørt ind, hvor rent er vandet i naturen? Det skaber en mere naturlig vandtilstand.

2. Jeg startede med aquasafe men uden filter blev det ikke rigtig kørt ud i vandet og gav nærmest dårligere vandkvalitet, nu bruger jeg ikke noget og det fungere fint. Det er vist kun abselut nødvendigt hvis du bor et sted med ekstreme vandkvaliteter.

3. Prøv at ramme vandets temperatur, de kan godt gå i stuetemp ( altså uden varmelegme ) de kan også overleve op imod 30 grader selvom dette er stærkt frarådet med mindre der er tale om sygdom, mine trives bedst på 25-27 grader, de høje er mest når de skal i ynglehumør så det er jo ikke rigtigt aktuelt for dig men de live lidt op af at du skruer op en gang imellem da du så skaber "årstider" og så bliver de helt sommerkåde ( ihverfald herhjemme)

4. Når han skal gå alene vil jeg råde dig til at lege med ham, vend ham de første par dage til at spise fra hånden, dette kræver bare lidt tålmodighed og en rolig hånd. Så kan du bruge nogle minutter på at han skal jagte sin mad. Du kan også tage noget med en meget kraftig farve, fx en blyant med et farvet viskelædder og lade ham undersøge og måske jage hvis han har lyst.

Han skal stå et travlt sted i huset hvor der er mennesker så meget som muligt da de er meget nysgerrige, hvis du er i tvivl om han er limet fast til ruden så, JA! på talemåden.

Vigtigst af alt hvis ham et spejl nogle minutter hver anden dag eller som det lige passer, start blødt og forlæng lige så stille perioden, når han flagrer (puster sig op) tro mig du er ikke i tvivl er det fordi han beskytter sit teriotorie mod den anden han, stop mens han er i fuld gang med at flagrer så vinder han og han er rigtig stolt. Han vil patruljere der hvor han så hannen så vær sød og gør det det samme sted hver gang så han ikke føler at der er fjender fra alle sider. Vent dog nogle dage efter hjemkost så flytningen ikke bliver alt for stresset.

Og find på dine egne små lege, de elsker at man er ovrer og sige hej og de er meget selskabelige så elsk ham med hele dit hjerter og hele din sjæl og så elsker han igen.

Dipsen — 24. februar 2013, 18:03

Hej Mastermind

Hvorfor ikke bare bruge det filter der følger med akvariet?
Hvis du kan indstille styrken på cirkulationen, så skru den helt ned... kampfisk bryder sig ikke om for meget strøm i akvariet. Men cirkulation - selv bare en lille smule, er med til at holde vandet "friskt".

Hvis du derimod slet ikke har noget filter i akvariet vil jeg sige at du skal skifte 50 % vand mindst hver anden dag. Det går hurtigt med at vandkvaliteten falder, og særligt i så lille et akvarie.

Hvis der kan være 17 liter i akvariet, fylder du det bare op så du synes det passer.
Vær blot opmærksom på at kampfisken skal kunne trække atmosfærisk luft, så der skal være 1-2 cm "fri" op til pladen der dækker toppen af akvariet.

Du behøver ikke putte vandforbereder i vandet hver gang du skifter, men det kan være en fordel at gøre det lige når du starter akvariet op.

Hvilken temperatur vand du skal skifte med, er der sikkert mange meninger om. Oftest får man besked om at skifte med koldt vand... personligt skifter jeg dog altid med noget der har ca 20 grader. Jeg synes du skal skifte vandet med noget der har ca samme temperatur som det du har fjernet - i så lille et akvarie kan fisken ikke undgå at få det nye vand lige i hovedet.

Og til sidst spørsmålet om temperturen i vandet:
Kampfisk vil gerne gå på 25-27 grader. Så du slippe nok ikke for at have et lille varmelegeme i.


Du kan læse mere om kampfisken her:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10898

Læg mærke til at der står at kampfisken helst skal gå på minimum 54 liter.
Personligt mener jeg godt at de kan på noget lidt mindre, hvis blot der er tale om 1 individ.
17 liter hører dog til i den lille ende af skalaen... Jeg havde nok valgt noget i denne stil i stedet:

http://www.petworld.dk/product/nano-akvarier/model-vio.aspx#top

Det er ikke så flot som det du linkede til, men der findes jo mange modeller at vælge imellem. Og fisken skal jo have det godt 🙂

Pøj pøj med projektet 😀

mastermind — 24. februar 2013, 18:42

Tak for svarene (=

Som du siger dipsen, så kan kampfisken ikke lig at der er for meget strøm, så det var egentlig derfor at jeg ville køre uden filter, men selvfølgelig hvis man indstille den, så vil jeg naturligvis gøre det.

Joy:

Havde faktisk ikke troet at en fisk kunne opføre sig på den måde, men nu ser jeg da endnu mere frem til jeg får akvariet sat op.

mikkel_k — 24. februar 2013, 20:13

jeg kører med elefantfod. laver ikke noget cirkulation med giver noget biologisk rensning kan klart anbefales 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.