Kan nogen hjælpe mig???? mine fisk dør
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
victor01 — 19. marts 2013, 18:37
Jeg kommer pludselig hjem idag og en af mine guppy hanner ligger nede på bunden af mit akvarie helt hvid og som om hans hale er blevet spist. Derudover ligner det at den har skidt sig selv ihjel og havde en brun klump "skidt" siddende på maven.
Jeg har ikke haft mit akvarie særlig længe og har fulgt alle dyrehandlerens vejledninger.
på forhånd tak
Prik — 19. marts 2013, 19:22
Lige så længe det kun er en enkel fisk som er død vil jeg ikke blive bekymret, du har nok bare været uheldig. Men det er godt du bekymre dig om dine fisk velfærd 🙂.
Skriv igen hvis der er flere som dør, for så kan det være at det er fordi du gør noget galt.
konnijohnsen@post.tele.dk — 19. marts 2013, 20:15
Jeg ville nok overveje om der er nok af de gode bakterier i akvariet og filteret når man tilsætter flere fisk til også at nedbryde deres affaldsstoffer og at dårlig vand og eller transport af fisk i sig selv kan stresse fiskene og give sygdomsudbrud.
Hvis jeg må anbefale dig at læse disse links
http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1511125
Jeg vil anbefale dig at skifte havldelen af vandet hver dag indtil du får bestilt medicin, Esha Exit og Esha2000 evt. også Esha hexamita. Du kan bestille det på tyske akvariesider eller zooplus.dk eller zooplus.de og skift endelig vand hver dag og få fat i nogen teststrips der kan vise dig om der er nitrit i akvariet. Det der sker når man starter akvarie er at der mangler gode bakterier i filteret (så pil helst ikke i filteret det mangler ro til at opbygge nok bakterier der kan nedbryde nitritten) og jo flere fisk du putter i akvariet jo flere bakterier er der brug for til at nedbryde nitriten. Alt nitrit over 0,0 kan fremprovokere sygdom og når fiskene får stress evt. af miljøskifte blive fanget puttet i en pose transporteret smidt i nyt vand i nyt akvarie er også faktorer der kan fremprovokere sygdom. Jeg har en fornemmelse af at det sker for de fleste der starter med akvarie.
Se evt. dette link der er også megen god info
http://www.eshalabs.eu/
hilsen Konni
Hymme — 19. marts 2013, 20:21
Mr.Frog — 19. marts 2013, 20:40
Ligner det maven der er trykket ud på den, så kan det være den har været i klemme et sted.
konnijohnsen@post.tele.dk — 19. marts 2013, 20:51
Mr.Frog — 19. marts 2013, 21:09
Prik — 19. marts 2013, 22:00
Man bør så vidt muligt ungå medicin, i hvert fald indtil at man har ved helt nøagtigt hvad ens fisk fejler. Og i de fleste tilfælde er resten af fiskene sunde og raske selvom at en af deres medbeboere er død - og da du helt sikkert ikke kan kurere den døde fisk er der sådan set ingen fisk som skal behandles 😉.
Mr.Frog — 20. marts 2013, 02:45
konnijohnsen@post.tele.dk — 21. marts 2013, 08:39
konnijohnsen@post.tele.dk — 21. marts 2013, 08:51
Mr.Frog — 21. marts 2013, 10:04
Hvis ikke trådstarter gider bruge det, så finder vedkommende vel et andet svar.
Der er jo stor forskel på hvordan folks kommunikations evner er.
Der er vel ingen der er perfekte, når man starter på et forum med mange læsere. 😀
Men er da lidt enig med Prikken 😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.