Syg malle, kan jeg gøre noget ? Se billeder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mrdj — 28. april 2013, 18:25

Hun ligger og gisper og kan ikke suge på noget mere, men hun flytter sig da lidt rundt. Hun har lagt sådan i over en uge. Der er to andre voksne maller der ser fine ud, ca ti malle unger, der heller ikke fejler noget. Jeg har mistet tre guppyer, fik dem for tre ugers tid siden, og der er ikke flere døde den sidste uge, men to hunner er røde på hagen ( eller hvad det hedder) Der er ikke nogen der hænger i overfladen mere end fem min, så det ser vist fornuftigt ud. Jeg har også kommet nye planter i, inden for de sidste tre uger. Og har i øvrigt nok rodet lidt for meget rundt i akvariet den sidste tid...
Akvarie er på 275 ltr, ny, men med "gammel" bund og vand. Der er 14 neon fisk, syv guppyer, fire molly, seks tetra, fire kuhli ål, tre voksne ancistrus og ca ti små unger. Jeg har skiftet 50% vand de sidste to dage og lidt mindre inden da. Plejer at skifte ca 30% en gang ugentlig.
Jeg har ikke fået fat i et test sæt til vandet endnu. Håbede bare det var blevet bedre med alt det vandskift...
Skal jeg hive den syge malle op, og hvad kan det være ? Vi har kun tre mdr erfaring, så er jo kun lige begyndt.

mrdj — 28. april 2013, 18:26

Malle mor har afblegede pletter, lidt på maven, en i hovedet og en på ryggen, og så er der det der røde på finnen..

Mr.Frog — 28. april 2013, 18:38

Kan du vise nogle flere billeder af de andre fisk ?
Hvordan fodrer du dem ?

mrdj — 28. april 2013, 19:49


De vil altså ikke ret stå stille...
De får flagefoder en gang om dagen, det der kan være mellem to fingre, og så et par mallepiller.

Grævling — 28. april 2013, 20:21

Mallemor har helt sikkert en parasit af en art, men inden jeg laver en omgang google-fu må jeg melde pas men kan da godt se den er helt galt med hende.

Lige nu og her ville jeg flytte hende i karantæne hvis du har muligheden (skål eller spand kan snildt bruges) og danne et overblik over hvor mange af de andre fisk også er ramt, og så se hvad der bliver gravet frem her i tråden.

Det lyder til du gør alting rigtigt, og det hele ser faktisk rigtigt fint ud.

Mit umiddelbare skud i tågen er intern/eksterne parasitter, og at mallemor måske er "patient 0" og derfor er hårdest ramt. I et nyt akvarie er det nemt at komme til at stresse fiskene, og få udsving i vandværdier og så bliver de lynhurtigt modtageligt over for en masse skidt. Tit er selve sygdommen et symptom på noget er galt fremfor årsagen.

Et par opfølgende spørgsmål:
1: er træroden ægte, og ikke kunstig? (visse mallearter bruger fiber i kosten til at holde fordøjelsen ved lige, og ved afkræftningen tænker jeg lidt i retning af fordøjelses-halløj)
2: Bruger du salt i vandet? (Dine molly er f.eks. brakvandsfisk, og levendefødene tandkarper generelt er ret finurlige med rod i noget så fintlydene som elektrolyt-balancen. Salt hjælper også på fiskenes generelle helbred og har effekt imod ting som parasitter)
3: Er der mulighed for lidt flere billeder af mallemor? (Jeg gætter på hun er en ganske alm. ancistrus, men kan være hun har et fancy l-nummer og har specielle krav. Hendes farver og sådan kan også vise stress osv, og jeg ved nogen af malle-guruerne her på siden kan læse super meget af fisken og vil gerne selv danne mig et helhedsindtryk af hende)

Det kan også være alderdom, men maller kan blive pænt gamle (jeg bliver ret deprimeret ved tanken om at de malleunger jeg har fået kan gnaske mallepiller i sig til min 50 års fødselsdag >.<)

Ps. Dit akvarie er meget rent, håber ikke du har lockoutet mallerne, og udliciteret deres arbejde.

mrdj — 29. april 2013, 18:39

Tak for svar.
Trærødderne er ægte. Jeg bruger ikke salt i vandet, burde jeg det ? Er det ikke det, maller ikke er så glade for ? Det er almindelig ancistrus, så vidt jeg ved. Jeg besluttede mig for at tage hende op, som du foreslog, men inden jeg kom så langt, har hun gemt sig lige siden. Hun har lagt ved ruden i så længe, og nu er hun bag og under alting. Men jeg kan se, at hun ikke ligger så stift mere, og er tæt på at suge, og hun gisper måske knap så hurtigt. Måske er der håb... Umiddelbart er der ikke nogle fisk der hænger i vandoverfladen idag. Det er altså ikke til at blive klog på.
Jeg fik mallerne med brugt akvarie, så jeg kender ikke alderen, eller hvor mange gange de er flyttet rundt..
Når hun bliver fotografi klar, skal jeg nok tage et bedre billede af hende ovenfra og sætte hering:)

Cardude — 29. april 2013, 19:15

jeg er også blevet rådet til 1-2 gram salt pr litter, også ved vandskift. det har jeg fligtigt holdt i snart 1 år, uden nogen problemer før igår men det var et befolkningsproblem og en fisk der var stresset ihjel det er der nu orden på.

heidi48 — 29. april 2013, 19:29

Hej jeg ved ikke hvad mallemor fejler, så det kan jeg desværre ikke hjælpe dig med.
Vi har en del forskellige ancistrus, vi har givet vores fisk en mild saltkur flere gange, men aldrig mere end 1-2 g pr. liter vand og det har mallerne sagtens kunne tåle, en hård saltkur på op til 10 g pr. liter vand skulle efter sigende være dødelig for maller.
Mvh. Heidi

Grævling — 29. april 2013, 20:09

Mine ancistrus går også i <2 gram salt pr. liter, ingen problemer.

Følgende er spekulationer fra min side: salt kan måske gøre at ancistrus mister parringslysten - i deres oprindelige omgivelser bliver parringstiden signaleret ved regntidens start, og en masse koldt, blødt vand løber ud i floderne. Har aldrig set malleunger i min store pyt (450 liter, 13 ancistrus maller, 1g salt pr. liter), men i mit yngle akvarie har jeg fået malleunger (54 liter, 3-4 ancistrus, meget mindre salt)

mrdj — 29. april 2013, 22:31

Interessant med salt. Hvilket salt skal man bruge, alm bordsalt med jod ? Groft salt ? Siden vi byttede slørhaler ud med selskabsfisk, har vi malle unger i alle størrelser. De bliver jo store, så en begrænsning vil ikke gøre noget 😉
Der er også noget man kan udrydde med at hæve temperaturen, kan man det med parasitter ?

Grævling — 29. april 2013, 22:39

Fuldstændigt ligemeget. Hvis du vil gøre det lidt autentisk, så brug havsalt :p

Korrekt med temperaturen, men der er også noget med at maller ikke er glade for varme. Bruger ikke selv varmelegeme, og har aldrig haft problemer med mallerne, så taler desværre af erfaring 🙁

sira666 — 29. april 2013, 22:48

plejer man ikke at sige der ikke må være jod i?

Grævling — 29. april 2013, 22:57

jo, det plejer man, men nogen siger også at fisk kan blive syge af jod-mangel 😉

Det salt jeg bruger pt er det billigste. med jod og antiklumpemiddel (E-535), hvilket er ferro-cyanid.

Grævling — 29. april 2013, 23:06

Altså: Hvis man har det, så brug endelig havsalt (ingen jod eller antiklump), det foretrækker jeg også selv da fjumrehovedet i mig siger det er mest autentisk, og at sporstofferne i det sikkert er super til både planter og fisk.
Til nødsituationer er det noget helt andet. og prisforskellen er ret stor. og har ikke set nogen artikler om jod, eller set jodforgiftning under sygdomme.

Sjovt salt faktum: Alt hvad der gør special-salt specielt, er urenheder.

Hvis det er samme antiklumpemiddel de bruger i opvaskemaskine salt og tø-salt, så ryger det i min saltkværn fremover 😎 (men har jeg for mange penge på kontoen køber jeg stadig havsalt)

heidi48 — 30. april 2013, 00:09

Jeg bruger salt fint salt til opvaskemaskinen, der står "rent salt" på posen, så jeg går ud fra at det betyder uden jod og antiklmpningsmiddel, Mik Schack anbefaler forøvrigt at man også bruger det i madlavningen http://samvirke.dk/forbrug/artikler/gourmetsalt-trendy.html

mrdj — 30. april 2013, 14:25

Ok. Hælder i det bare ud i vandet, fordelt, eller skal det opløses inden?
Og til mit akvarium skal jeg bruge over 200 gram salt, ikke? Synes bare det lyder af meget. Og ved vandskift på fx 50%, når jeg er startet op med salt, så er det måske kun halvt så meget der skal i?

RS2600 — 30. april 2013, 15:08

Saltet skal opløses inden du putter det i baljen, det lyder voldsomt, men det er ok. Ved vandskift tilsætter du salt svarende til den mængde nyt vand du skifter.

mrdj — 30. april 2013, 15:55

Tak skal I have. Jeg prøver, og håber det kan hjælpe mallen og den almene trivsel.

Mr.Frog — 30. april 2013, 16:11

Synes den ser slem ud og havde aflivet den eller mindst fjernet den fra akvariet.
Hvis den er fyldt med parasitter der kan smutte videre til evt sårbare fisk og den kan. Mistænker den for, at have have fået indre blødninger.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.