Brune plamager / pletter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #879465 — 23. maj 2013, 19:54

Mine leleupi fik for 2 ugers tid siden brune plamager oven på hovedet. De ændrede ikke adfærd, men så opdagede jeg i går at mine multier også har fået det. I dag har multierne det også på kroppen. Hvad sker der? De ser ud til at trives. De har pt kun lys 1 times tid om dagen, men de står i stuen hvor der kommer rigeligt med dagslys ind. De får mysis og artemia frostfoder hver anden dag. En gang om ugen får de flagefoder og en dag om ugen får de mallepiller (skiftevis animalske og vegetabilske).

Bruger #879465 — 23. maj 2013, 19:55



Glemte lige et billede

Rasmus — 24. maj 2013, 16:27

Hvad fodre du dem med? kan det være på grund af høj konsentration af "spiolina/farvestof" i det foder?

Bruger #879465 — 24. maj 2013, 18:33

De får
frost foder: mysis og artemia 3 gange om ugen
Tropical Tanganyika flagefoder en gang om ugen (der er spirulina i)
Animalske mallepiller en gang hver 14 dag
Vegetabilske mallepiller en gang hver 14 dag (til de to mysterie snegle der går dernede)

Hvis der er pga. spirulinaen, betyder det så at de har fået mere end de kan tåle, eller er det kun farven det har indflydelse på?

Joshua01404 — 24. maj 2013, 18:42

Fisk kan godt få lidt plamager af foder med for meget 'farve fremkaldende' stof i (:
Men det går over efter noget tid hvis det går lidt ned med mængden, prøv at fodre lidt anderledes og se om det går over. 🙂

Bruger #879465 — 25. maj 2013, 03:04

Okay. Vil jeg prøve. Tusind tak

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.