Opstart ad discus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Wilier — 15. juni 2013, 15:24

Hej med jer... Er så småt, begyndt, en opstart af et discus akvarie. Har i evt. nogen gode forslag til, andre fisk, de kan gå sammen med, samt nogen nytte fisk. Er total nybegynder i faget. Har fået købt, sand, en ordenlig stor trærod, og ville sætte lidt planter i det, samt div. opstarts udstyr. Håber på gode indput.

VandVittig — 15. juni 2013, 15:42

Udemærket artikel:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1138

akvariedegnen — 15. juni 2013, 17:04

VandVittig — 15. juni 2013, 17:21

#3 bare fordi jeg er nysgerrig: hvorfor er det ikke en begynderfisk? Hvad gør den ekstra svær?

mikkel81 — 15. juni 2013, 18:59

Jeg han "næsten" lige selv startet en 530L op med disse fantastiske fisk, og mit bedste råd vil bestemt være..........hold dig til voksne fisk...........det kan godt være at det lyder som en god handel at købe ung fisk på 5-6cm, men der er altså et stort arbejde i dem ( jeg har virkelig kæmpet med mine) så spiser ikke, er meget sky, bliver syge/dør osv + de er ikke altid hvad man køber dem som!! Så jeg vil bestemt anbefale du køber voksne til at starte med!

Om det er en begynder fisk eller ej ved jeg ikke.........men der er da nogle ting man lige skal være opmærksom på, men du har jo nok læst en masse, så det er sgu at hoppe ud i det og gør.det ikke svære end det behøver at være;)

mikkel81 — 15. juni 2013, 19:06

Og nu ved jeg ikke hvad du fandt ud af med dit filter?? Men et godt filter er virkelig en god idé, da der hurtigt kommer en masse mad ned og det kan godt gemme sig ved planter, sten, rødder osv:)

Wilier — 15. juni 2013, 22:02

Takker på forhånd, for de gode svar. Det er nu svært, at beslutte sig til, om man kan overkomme discus, frem for andre, da man er nybegynder, men alt begyndelse, er trosalt svært;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.