Sommerfugle cichlide, sammen med??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 08:11
Hvilke fisk har i sammen med dem? og kom frisk med forslag!
Har overvejet en stime neon.
Tak på forhånd
olesev — 18. juni 2013, 09:53
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 11:48
Rødnæser og neon er begge to stimefisk. Kan de to sammen? eller er det en dårlig kombi?
olesev — 18. juni 2013, 12:20
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 12:29
hd1340fb — 18. juni 2013, 12:52
Men til dine sommerfuglecichlider kan du stort set bruge hvilken som helst Tetra art.
Jeg vil dog også foreslå en flok pansermaller.
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 14:09
Nødnæser
Neonfisk
L134
og pansermaller
Er det en fornuftig sammensætning?
Har kun haft neonfisk før af de her arter, så kender ikke så meget til dem (:
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 14:09
olesev — 18. juni 2013, 15:57
Rimmerhusfisk — 18. juni 2013, 16:00
Neon
Endlers guppy
L144
sammen med mine VF sommerfuglcichlider 🙂
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 17:35
Hvor mange af dem skal man have for at den trives bedst? (:
tænker på, at købe dem hen af vejen når man får råd. Eller bare spare op og købe alle sammen på én gang?
#10
Lyder også som en pæn sammensætning mht til farver. Dog "orker" jeg ikke flere guppyer. Det lyder dumt, men har lige haft overflod af dem i mit 56l 😉
10nnitus — 18. juni 2013, 19:36
Mikrogeophagus ramirezi er en meget smuk lille fredelig cichlide, er ikke en Amazonas-fisk men stammer fra De Llanos som er savanne græsland i det centrale Orinoco dræning i lavland, Venezuela og Colombia, findes også i den øvre del af Orinoco-deltaet, i langsomt flydende savannebække, i blødt til middelhårdt vand, temperatur 26-28 °C pH 4-6, dH 5-10.
Sommerfuglecichliden er en fredelig fisk, som egner sig godt til selskabsakvariet, så længe de andre fisk også er stille og rolige i gemyttet, kan nemt stresses til døde ved for aktive eller mange fisk i et overfyldt. Ved anskaffelse og den senere pardannelse bør man ud fra sin egen og ikke mindst cichlidens synspunkt som minimum helst hvis der er plads, erhverve mindst 6-8 stykker gerne flere, man får her en bedre betingelse for at det skal lykkes for at få et optimalt pardannelse, de kan som med andre ikke bare lige sættes sammen med den første og bedste partner af det modsatte køn man finder til dem, men skal selv have den mulighed til at vælge den partner som de senere hver i sær bedst passer sammen med, det vil man i sidste ende også få mest ud af. Derved dannes der et naturligt par ud fra de stærkeste individer i flokken, dette vil senere kunne opleves bla. ved at de vil have et bedre immunforsvar samt blive til et stærkere og hermed et bedre sammentømmeret par der i længden ville kunne holde sammen. Hvis der derimod kun erhverves en han og en hun af denne cichlide og derefter bare sætter dem sammen og her går ud fra at de herefter vil blive dannet til et par vil man kun blive skuffet, her skal man være mere end heldig for at denne metode ville lykkes, for det vil på ingen måde være nogen garanti for at dette eksperiment ville lykkes, nærmest tvært imod.
De er af natur lidt sky, derfor kræver indretningen af et akvarium gode skjul og gemmesteder, et utal af skjulesteder bør gives blandt trærødder, sten, klippehuler og robust beplantning, jo flere tilflugtssteder der oprettes for dem, jo mere vil man se til dem, de har brug for at vide, at der altid er masser af muligheder for en hurtig tilbagetrækning hvis de fornemmer fare.
Mikrogeophagus ramirezi holdes gerne parvis, de trives godt med små grupper af mindre karpelaks og Otocinclus, sommerfuglen skal nemlig gerne have en vis dominans i akvariet for at komme til sin fulde ret, går dog også godt sammen med Corydoras, Scalaren og Discus.
P. Hyldeqvist — 18. juni 2013, 22:57
olesev — 18. juni 2013, 23:03
P. Hyldeqvist — 19. juni 2013, 11:57
Tak for tippet. Prøver at kigge der inde 🙂
10nnitus — 19. juni 2013, 17:02
Hannerne er slankere, og mindre end hunnerne.
Otocinclus Affinis, Otocinclus Vittatus og Otocinclus hoppei, forveksles meget nemt, da det nærmest er umuligt, at skelne mellem disse tre arter.
Findes i tæt bevoksede vandløb, og floder i det sydøstlige Brasilien.
De er fredelige af natur, derfor skal de ikke sættes sammen med aggressive fisk.
Alger er meget vigtigt for Otocinclus, desværre spiser de ikke alle former for alger, kun de bløde grønne og brune alger, uden disse alger vil den simpelthen syne hen og dø.
Hvis der ikke er tilstrækkeligt med alger tilstede i akvariet, skal der suppleres med vegetabilsk foder.
Det er en genert og sky flokfisk, derfor holdes de i små grupper, gerne med masser af skjulesteder, hvor de har mulighed for at søge ly fra de andre fisk.
Om dagen hviler de sig gerne lidt rundt omkring, det er først ved skumringstiden, de bliver mere aktive.
Akvariet >100L, bør være tæt beplantet, med rent vand, samt fri for ammoniak og nitrit.
Vandtemperaturen mellem 24-27 °C, pH 6,8-7,5 og KH 6-10.
Vandbevægelse er meget vigtigt, samt flydeplanter, for at skabe skyggefulde områder.
De kan være vanskelige at akklimatisere, de kan pludselig syne hen og dø, uden nogen åbenbar grund.
P. Hyldeqvist — 20. juni 2013, 09:24
Det er en malle jeg er helt vild med, og har også 5-6 stykker af dem lige nu 🙂 men tak for forslaget. Overvejer om jeg skal købe lidt flere til den tid.
Rdfs87 — 20. juni 2013, 12:08
P. Hyldeqvist — 20. juni 2013, 15:52
Meng — 20. juni 2013, 21:18
Jeg har også Sværddragere i dette akvarie - men de er begyndt at nippe halerne på han-guppyerne, så de må væk.
P. Hyldeqvist — 20. juni 2013, 21:58
Tak for det (:
Timras — 20. juni 2013, 23:59
Meng — 21. juni 2013, 06:32
Timras — 21. juni 2013, 18:37
Rdfs87 — 22. juni 2013, 07:39
C. Panda vil gerne have 22 gr og dine M. Ramirezi vil gerne op på 28 gr, for at trives!
Er man ligeglad med dette samt levealderen på sine fisk - så betyder jo det ikke noget.
Meng — 22. juni 2013, 11:16
Dette er copy-pastet direkte fra artsbeskrivelserne - læg mærke til ordvalget OPTIMALE forhold. Optimale forhold tager jeg som værende de temperaturer der skal til, for at alt er perfekt. I min verden er optimale forhold bedre end gode forhold 😉:
Corydas Panda:
Optimale Forhold
Min. temperatur
21
Max. temperatur
25
Microgeophagus ramirezi
Optimale Forhold
Min. temperatur
26
Max. temperatur
28
Jeg lader den ligge her, så trådstarters tråd ikke bliver fordrejet yderligere. Ha' en god dag 😀
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 13:19
Jeg har fået svar på det jeg spurgte om, og mit valg af pansermaller er faldet på sterbai (-:
Tak for alles hjælp.
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 13:21
Timras — 22. juni 2013, 16:03
Timras — 22. juni 2013, 16:07
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 16:28
cherio — 22. juni 2013, 16:34
Sterbai er bedre, har selv denne kombination i et akvarie.
For en del år siden købte jeg C. Panda og havde dem sammen med sommerfugle dengang. Jeg havde ikke researchet ordentligt omkring Panda, og den lille gruppe begyndte at dø lidt efter lidt, uden jeg kunne finde ud af hvad der var galt. Troede det var fordi jeg begyndte at blande regnvand i akvariet, men læste mig senere til temp. specifikationerne for Panda her på siden, og at Corydoras Panda gik i mit akvarie med 27 grader varmt vand, var bestemt fatalt for de små stakler.... Røde ører...
cherio — 22. juni 2013, 16:37
Hvad med en lille gruppe dværg øksefisk til overfladen af dit akvarie? Hvis du kan sørge for at der måske er en rod/eller noget andet, der bryder cirkulationen i vandoverfladen, og evt nogle flydeplanter...
De vil ikke trives hvis der er max knald på cirkulationen...
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 17:28
Tak for forslaget (: tror bare jeg skal passe på med for mange forskellige arter, skal jeg ikke?
Bestanden lyder indtil videre på
1 par sommerfugle cichlider
En stime neon
En stime rødnæser
En flok sterbai pansermaller
Nogle l134 (måske)
og overvejende røde ancistrus
10nnitus — 22. juni 2013, 19:06
Akvariet, skriver du, bliver mellem 120 – 150 L, det er faktisk lige i underkanten af hvad et par sommerfugle alene kræver af plads, skal de derimod dele pladsen med andre arter, vil jeg anbefale et akvarium ikke under >325L.
Det betyder så at der holdes få fisk / arter på relativt megen plads, men til gengæld bliver belønnet med mest mulig velvære og adfærd.
Fisken har som os andre, nogle særlige og ganske bestemte krav arterne imellem, disse skal helst opfyldes så godt som muligt, sammensætningen, karakteristikken ved de forskellige arters krav og behov. Forholdene kan, skal og må derfor tilpasses fiskene, ikke omvendt, det vil nemlig alligevel aldrig komme til at lykkes, nærmest tværtimod, for det er helt sikkert på forhånd dømt til at mislykkes, dette vil yderlig kun føre til en masse unødvendige sorger og ærgrelser, samt ekstra mange unødvendige omkostninger.
Hvis du holder fast i akvariestørrelsen på mellem 120 – 150 L ville jeg selv reducerer lidt i fiskebestanden af arter til f.eks. 1 par sommerfugle cichlider, 1 stime rødnæser og 1 flok pansermaller, herved vil du få et mere roligt og harmonisk miljø i akvariet.
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 19:09
Akvariet bliver på 180 liter (:
10nnitus — 22. juni 2013, 19:29
Måske lyder det lidt voldsomt, men et akvarium, hvis der er plads, på 325 L 130x50x50 cm, være et godt valg, heri får man et større råderum, af de forskellige arter som senere vil komme uden at skulle udskifte eller forøge antallet af akvarier + tilbehør
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 19:31
Jeg har skam haft akvarie i 5 år. Men kun på 54 l og under. Havde ét på 250 l som jeg også har fået hjælp til her inde.
Svend Erik — 22. juni 2013, 19:39
10nnitus — 22. juni 2013, 19:42
Mit valg til disse bliver
Asiatisk inspireret akvarium:
240L, 100 x 60 x 40 cm
Trichogaster Labiosus 1 par
Trigonostigma Heteromorpha 12 stk.
Yasuhikotakia sidthimunki 8 stk.
RCS rejer
Sydamerikansk inspireret akvarium:
720L, 160x75x60 cm
Laetacara Dorsigera, 1 par
Hyphessobrycon Pulchripinnis 16 stk.
Corydoras Elegant, 12 stk.
Otocinclus Affinis, 8 stk.
RCS rejer
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 19:43
#40
Samme problem her. Vi får også nye vinduer snart
10nnitus — 22. juni 2013, 20:01
P. Hyldeqvist — 22. juni 2013, 21:09
Ud fra de her arter
Sommerfuglecichlide
Neon fisk
Rødnæser
Pansermalle sterbai
L134
Ancistrus
Kan du prøve at komme med forslag til et 180 l hvor alle arterne er med? Ikke under ét eksempel, men hvor du indrager alle. F.eks det eksempel du kom med længere oppe. (:
10nnitus — 23. juni 2013, 04:17
Sommerfuglecichliden, der gerne skal have en vis dominans over bundarealet, er en fredelig fisk, som egner sig godt til selskabsakvariet, så længe de andre fisk også er stille og rolige i gemyttet, kan nemt stresses til døde ved for aktive eller mange fisk i et overfyldt akvarium, 160 L til et artsakvarium, dobbelt op til et selskabsakvarium. De er af natur lidt sky, derfor kræver indretningen af et akvarium gode skjul og gemmesteder, et utal af skjulesteder bør gives blandt trærødder, sten, klippehuler og beplantning + flydeplanter, jo flere tilflugtssteder der oprettes for dem, jo mere vil man se til dem, de har brug for at vide, at der altid er masser af muligheder for en hurtig tilbagetrækning hvis de fornemmer fare.
P. Hyldeqvist — 23. juni 2013, 09:59
Men, alle arterne kan være i et 180 l? I hvert fald hvis de er alene.
Du kom med et forslag: Sommerfuglecichlide, pansermaller og rødnæser. Den bestand kan jeg godt lide, og tror også det bliver den.
Men, kan du komme med et forslag hvor neonfiskenner indraget? F.eks: sommerfuglecichlide, l134 og neon.
Timras — 23. juni 2013, 12:19
P. Hyldeqvist — 23. juni 2013, 13:02
Hvordan ved jeg når nogen har dannet par ?
10nnitus — 23. juni 2013, 13:13
Jeg kan ikke skrive det anderledes end hvad # 46 giver udtryk for angående sammensætning.
PB sendt!
cherio — 23. juni 2013, 15:27
Hvis du vil satse på ET par, har jeg gode erfaringer med at købe en han og 2 hunner. Det er næsten garanteret at hannen vil kunne danne par med en af hunnerne. Hvis ikke, er det en sindsygt mærkelig og impotent ramirezi du har fået med hjem:D
Med denne løsning er det trods alt kun en fisk du skal fange, og ikke en lille flok...
P. Hyldeqvist — 23. juni 2013, 15:29
Jeg tror jeg finder en privat der sælger et par (: Altså nogen der HAR dannet par.
Men tak for tippet
KevinR — 24. juni 2013, 08:21
Som sagt i tråden er en han med flere hunner at foredrage indtil du har et par,herefter skiller du dig af med resten af hunnerne,risikoen er ellers hvis du bare køber en han og hun at hannen slår hunnen ihjel.
Bundlaget må meget gerne være fint,da sommerfuglschikliden nyder at grave når den gyder,planter med større blade er godt samt et god beplantet akvarie,da den også kan ligge sine æg på planteblade,skjulesteder i form af rødder og lign. er også godt.
Som du selv nævner det er neonfisken en udmærket fisk at have sammen med sommerfuglen,de er også ret ens hvad vandværdier gælder ,et ph på mellem 6.0 til 7.5 er udmærket og en temp. på 25-28 grader.
Min erfarenhed af denne art er at mine gik i et 54 liters akvarie og gydede flere gange,men var meget dårlige forældre hvilket er ret normalt for denne art altså at de er dårlige forældre,så hvis du engang vil yngle på dem er et privat køb ikke at foreslå da det kan være dårlige forælre der bliver solgt.
Det er en meget sky fisk der er ret sart hvad det angår så akvarier med meget rørelse og folk der går forbi er ikke godt,de kræver fred og ro.
held og lykke med dine chiklider
P. Hyldeqvist — 24. juni 2013, 08:30
Har kig på ORBIT akvariegrus 1-2 mm. Er det FOR fint eller det passende?
KevinR — 24. juni 2013, 08:33
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.