26 liters akvarie video og spørgsmål
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
casper thornbye — 8. juli 2013, 19:50
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
For at komme til mit spørgsmål så spring til 1:25:)
Tak:D
FMA — 8. juli 2013, 20:06
akvariedegnen — 8. juli 2013, 20:06
Lindegaard — 8. juli 2013, 20:13
casper thornbye — 8. juli 2013, 20:16
Casper
casper thornbye — 8. juli 2013, 20:17
casper thornbye — 8. juli 2013, 20:18
scn — 8. juli 2013, 20:53
Du har fint sand i akvariet, så fiske lort bliver liggende helt i toppen af sandet, hvis du har god cirkulation i vadet vil en stor del blive suget op i filteret. Det hjælper meget hvis man har lidt maller der roder i bunden og hvirvler det op. Du kan sådan ca. hvert halve år eller hvert år tage en del af sandet op, og skylle det igennem. Men det er ikke noget der skal gøres sammen med hvert vandskifte.
Du vil nok opleve at dit sand begynder at blive lidt brugt, men det er blot lidt alger, og klares let ved at rode lidt rundt i sandet med en hånd.
casper thornbye — 8. juli 2013, 20:59
scn — 8. juli 2013, 21:07
Der er et par fejl nybegyndere meget ofte laver:
1. overfodring
2. for meget rengøring
Min holdning til vedligehold af et "normalt" akvarium:
1. Rens ruder efter behov
2. Skift vand en gang om ugen eller hver 14. dag, 20-30% (sådan ca.)
3. Rens filter i akvarievand (i forbindelse med vandskifte) når det er tydeligt at filteret er ved at stoppe. Et filter skal ALDRIG renses i bund, større partikler skal ud, men det er også alt der behøves.
casper thornbye — 8. juli 2013, 21:29
KevinR — 8. juli 2013, 22:39
casper thornbye — 8. juli 2013, 22:59
scn — 8. juli 2013, 23:30
Jeg overlever nok...
Der er grundlæggende ikke forskel på om du har et lille eller et stort akvarium. Forskellen ligger i at der skal en lille fejl til at "vælte" et lille akvarium, hvor det store har en større buffer, og derfor vil man ikke opleve at akvariet "vælter" hvis den samme fejl/uheld sker i et stort akvarium.
Grundlæggende skal du passe på belastningen, det være sig fra fisk, rejer, snegle og hvad man ellers kan proppe i. Desuden er det vigtigt at undgå overfodring, foder rester der ligger og rådner vil hurtigt give store problemer, lugt, uklart vand, og dernæst dør fiskene. Så husk at skifte vand ofte. Der er altid uenighed om man bruger koldt eller lunken vand. Personligt foretrækker jeg vand som er koldere end vandet i akvariet, men ikke iskoldt.
Dine fisk vil gerne have temperatur på 25-27 grader, det er næppe et problem om sommeren, men til vinter når det er lidt køligere kan du få lidt svært ved at holde temperaturen når du ikke har dækglas på (så vidt jeg kan se) et varmelegeme kan selvfølgelig klare det, men det er lidt som at fyre for fuglene når der ikke er dækglas på.
Lyngs — 8. juli 2013, 23:43
Piranhaa — 9. juli 2013, 01:00
Over 3 år?
Du holder altså dine neonfisk under meget stramme forhold. Da de er meget glade for at svømme, kræver de meget mere plads. De er stimefisk, og trives bedst i en stime på omkring 10, og jeg mener personligt ikke at man skal gå lavere end et 112 liters for at have en lille stime neonfisk.
Beklager at jeg sprang fra dit topic, men jeg måtte lige kommentere på det, da det ikke virkede som om du vidste det.
casper thornbye — 9. juli 2013, 09:33
Piranhaa — 9. juli 2013, 10:02
Der sker måske ikke noget, men de har det dårligt med så lidt plads.
Man holder jo ikke fisk bare for at de skal holde sig i live, men nærmere for at de skal have det godt, ikke?
casper thornbye — 9. juli 2013, 10:36
Og som jeg også tidligere havde sagt så er der jo altid 126,eren at falde tilbage til, hvis det hele skulle tage overhånd.
Desuden oprettede jeg jo ikke dette indlæg for at diskutere plads, men for at få mit om rensning besvaret. Og da det er gjrodt vil jeg gerne lukke denne debat.
Tak for al' hjælp jeg har fået.
KevinR — 9. juli 2013, 15:33
Også lidt mærkligt at man med 3 + 36 års erfarenhed ikke ved hvordan man renser et lille akvarie.
casper thornbye — 9. juli 2013, 20:27
Mr.Frog — 10. juli 2013, 02:53
Mr.Frog — 10. juli 2013, 02:55
Det er super, at stille dit spørgsmål med en film af god kvalitet, ros til dette 😉
casper thornbye — 10. juli 2013, 07:18
KevinR — 10. juli 2013, 08:12
Du fik et så godt svar i #8 og 10 men så kontrede du med at svare at du har holdt akvarie i 3 år
Med 8-10 neonfisk,kampfisk og rejer og få "rigtige planter" på kun 26 liter vand der nok er 20 liter efter grus og dyl er regnet fra,er dømt til at mislykkes uanset hvor meget du så må rense
Studtmund — 10. juli 2013, 09:54
Stakkels neon..!
casper thornbye — 10. juli 2013, 10:16
casper thornbye — 10. juli 2013, 10:50
Du kan jo sagtens sidde der på din fede flade røv og klage over andres akvarier hvis du selv sidder og uploader videoer fra youtube, ikke sandt?
KevinR — 10. juli 2013, 11:04
Du kan jo sagtens sidde der på din fede flade røv og klage over andres akvarier hvis du selv sidder og uploader videoer fra youtube, ikke sandt?[/citat]
*santa*
Studtmund — 10. juli 2013, 11:47
casper thornbye — 10. juli 2013, 12:13
KevinR — 10. juli 2013, 18:00
Der er stor forskel på en butik og privat person,men det kan du sikkert ikke forstå eller ønsker at få forklaret
[citat]#25
Du kan jo sagtens sidde der på din fede flade røv og klage over andres akvarier hvis du selv sidder og uploader videoer fra youtube, ikke sandt?[/citat]
Du behøver jo ikke blive grov i munden fordi man ikke er enig i måden du holder fisk på
Mr.Frog — 10. juli 2013, 18:01
Hvordan er jeres eget tøj fremstillet ?
Hvordan er jeres sko lavet ?
Har I nogensinde spist en dansk pølse ?
Hvem har plukket kakaofrugterne til jeres chokolade ?
Kommer jeres mælk fra en fremavlet deform ko, der bor i et fængsel ?
Det er meget få høns der har fornuftige leveforhold, ikke engang de alm gængse økologiske høns har bedre forhold end de fisk der.
Så slemt er det nu altså heller ikke, at holde de fisk i et 20L akvarium. For mig at se, har de et liv der er langt bedre end så mange andres 😛
Tror trådstarter har fået informationen om fiskevalget kunne optimeres lidt, men det kan sagtens lade sig gøre.
Tilbage på sporet, hvis altså ikke trådstarter er blevet skuffet over angreb og er flygtet andetsteds.
Synes trådstarter opfører sig overraskende pænt af en teenager der angribes fremmede voksne personer 🙂
MrSteelski — 11. juli 2013, 11:34
Giver KevinR ret i at bare fordi man har haft akvarier i 36 år er det jo ikke ensbetydende med at man har gjort det rigtige, og hvis man har hele tiden lavet de forkerte valg er det fløjtende lige meget om du har haft akvarier 1 år eller 50 år for man er jo stadigvæk forkert på den.
Det er jo anbefalet at neon fisk skal have meget mere plads end 20-25 liter, og bare fordi dyrehandlen har 80 i et 40 liters er det jo ikke iorden du har 40 i et 40 liters det er da lidt en dum grund, altså hvis du redder en stor hund der måske har levet i en lille kasse hvor den ikke har kunne stå op og gå rundt og du så propper den i en lidt større kasse hvor den kan stå op men stadigvæk ikke har plads tll at gå rundt så er det jo stadigvæk ikke iorden.
Lad være med at bruge andre folks dårlige behandling af dyr som en undskyldning for din dårlige behandling.
KevinR — 12. juli 2013, 07:37
Så slemt er det nu altså heller ikke, at holde de fisk i et 20L akvarium. For mig at se, har de et liv der er langt bedre end så mange andres 😛
Tror trådstarter har fået informationen om fiskevalget kunne optimeres lidt, men det kan sagtens lade sig gøre.
Synes trådstarter opfører sig overraskende pænt af en teenager der angribes fremmede voksne personer 🙂[/citat]
Jeg er så ikke enig i at de har det langt bedre end så mange andres,hvem er de andre ?
Syntes ikke "det sagtens kan lade sig gøre" med 8-10 neon i et akvarie der kun indeholder 20 liter vand,hvordan kan det lade sig gøre ?
Og nej jeg syntes ikke han opfører sig pænt fordi man ikke er enig med ham.
casper thornbye — 15. juli 2013, 18:20
Alle dyr bliver flyttet til et nyt 54 liters akvarie.
Burde jeg udvide neon-flokken?
Studtmund — 15. juli 2013, 19:47
JeppeC — 15. juli 2013, 20:19
casper thornbye — 15. juli 2013, 21:35
Hvormange skal jeg udvide til? 15?
38#
Tusind tak. Det skal jeg blive ved med:D
Studtmund — 15. juli 2013, 22:59
Da 15 fylder meget..
FMA — 16. juli 2013, 01:31
- jeg mener at akvariet er ALT! for lille til svømmeglade neonfisk 🙂, og at der kun er 6 af dem.. det er heller ikke godt :-/ men ja akvariet er alt for småt 🙂
casper thornbye — 16. juli 2013, 09:24
Syntes du at et 54 liters akvarie er for småt til neon fisk?
Og faktisk så har jeg 7 alm. neon.🙂
TinneG — 16. juli 2013, 10:26
Så jeg vil lige fortælle dig, at Kampfisken skal have mange flere planter for at føle sig tryg. og lyset er meget skarpt til en Kampfiske balje. Den kan godt lide at der er nogle flydeplanter som den kan gemme sig under.
Så mit rod: Mange flere planter og rødder 😀
casper thornbye — 16. juli 2013, 11:06
Ok. Det skal jeg nok sørge for at der kommer:D
casper thornbye — 16. juli 2013, 15:33
FMA — 18. juli 2013, 18:05
casper thornbye — 18. juli 2013, 20:24
Og hvad med et 54 liters akvarie?
Er det stort nok?
VandVittig — 18. juli 2013, 20:36
Men i artsbeskrivelsen står ser min. 80L, så 54L må jo derfor være for lille.
Vel også taget i betragtning af at de 54 L er inden der kommer sand, planter, udstyr og dekorationer i akvariet...
FMA — 19. juli 2013, 17:04
vil sige at 60 liters akvarie lige kan gå.. men igen 10 eller over, så de trives.. 7 er ikke en stime og derfor trives de ikke.🙂
MrSteelski — 19. juli 2013, 22:15
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.