bonusfisk, men hvilken?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

l0gphroe — 19. juli 2013, 10:08

Goddag,

Jeg fik ved en fejl, en lille bette bonusfisk med, da jeg skulle have nogle guramier til mit labyrint/selskabsakvarie, hos den lokale fiskepusher.

Nu er den bette fisk så vokset sig ca. et par cm større end en fuldvoksen Molly. Den trives meget godt og elsker at svømme imod strømmen af spandpumpen. Men hvilen fætter er det her? Uden at vide det, virker den lidt ensom - måske en stimefisk af en art?

l0gphroe — 19. juli 2013, 10:09

Og prøver lige igen, nu med billede! 😀

Franz — 19. juli 2013, 12:17

det kunne godt være en congo tetra hun..
http://www.youtube.com/watch?v=tyofyJm9Pg0

l0gphroe — 19. juli 2013, 13:10

SPOT ON Franz... Super tak...! 😉 Slet ikke til at tage fejl af, da jeg så videoen af hunnen. Det er en Congo Tetra hun uden tvivl!

Hold da helt fest hannerne er flotte! Måske det er værd at få en 3-4 hunner og et par hanner mere i baljen 😀

l0gphroe — 4. februar 2014, 15:02

Jeg har sgu' ærlig talt lidt ondt af hende - hun virker så ensom i min 375L balje :-p

Hvis jeg nu supplerer med en congo tetra han, ville de kunne gå sammen med en gang selskabsfisk (guramier, mollyer, guppyer) + en labeo - eller er han en ægte dræber? :-)

Overvejer desuden yderligere at supplere med 2 kribensis (han/hun), eller burde jeg bare helt droppe at få nogle "rigtige" fisk så længe jeg har selskabsfisk også?

Skal lige siges, at jeg godt er klar over yngel nok aldrig når at blive voksne, med nogle allerede store fisk, som ovennævnte par, men jeg har ærlig talt så mange mollyer i akvariet (baljens kaniner) at jeg efterhånden er lidt ligeglad med at yngle på dem yderligere!

På forhånd tak for jeres svar!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.