Heros Rotkeil og Heros ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bullers — 13. august 2013, 13:21

Hej allesammen 🙂

Jeg købte for et års tid siden en røvfuld Rotkeil.
og er nu endt ud med at have 2 som virker rimelig interesseret i hinanden.

Men er i tvivl om min han overhoved er en rotkeil?

Her er de begge 2.

Bullers — 14. august 2013, 14:29

Det var ikke mange bud på hvad han er for en? Så kalder jeg ham Heros multinus... 😛

Bruger #339463 — 14. august 2013, 14:48

Disse to billeder er Heros Rotkeil. Lige nu har jeg ikke et bud på den anden. Jeg vil nødig sige noget forkert, for der er kommet nogle nye Heros spec. til Europa.

Bullers — 14. august 2013, 14:57

Fik et bud på notatus forleden. Dog på et lidt ældre billede. Som i kan se under min profil..

han er den eneste ud af de 11 jeg købte for et år siden der ser sådan ud... han var også den mest dominerende og robuste fra starten af...

Bruger #747381 — 14. august 2013, 14:59

ja, de 2 første billeder er Rotkiel, den er magen til mine. Hvor købte du dem? Jeg købte mine hos Unimati, og de har samme finnefejl i rygfinnen. Den laver en sjov krølle i stedet for at blive udstrukket.
Jeg har set rotkiel med meget mere farve, så jeg har gået og tænkt på om det evt. var en krydsning. Er dine fra samme ophav, og du har en der ingen farve har, kunne det bekræfte min mistanke.
Dertil skal da siges, krydsning eller ej, så er det fine fisk og gode forældre.

Du kan prøve at fodre dem kraftigt i en uges tid, sætter temperaturen til 27, og så laver du et vandskift på 60-70%. Så flipper de totalt, mine lægger altid æg inden for det første døgn efter vandskft, nogen gange inden for få timer efter.

Bullers — 14. august 2013, 15:00

lidt ældre billede fra i vinters.

Bullers — 14. august 2013, 15:02

De er fra unimati

Bullers — 14. august 2013, 15:03

Hans har du evt billeder af dine..

fredrik — 14. august 2013, 15:21

Ts.

Jeg har lige købt 4 stk som liner billed 3 og fire og de er købt som heros sp fransk guinea Du kan se mine på min profil her inde..😉

så nej det er 99,9 % ikke Rotkiel..

fredrik — 14. august 2013, 16:24

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=647

Bruger #747381 — 14. august 2013, 17:16

De 3 slags jeg har kan du se i denne tråd:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1450347

Det er ikke super billeder, men det er da til at hvad det er 😉

Her er de røde: http://www.ciklid.org/forum/showthread.php?67347-Heros-Red-Spotted-unger

Bullers — 14. august 2013, 18:42

#11 dine rotkeil ligner mine på en prik. Men synes stadig ik rigtig min han ligner noget der er nævnt?

De godt nok flotte de red spottede 🙂

#9 synes stadig ikke det ligner dine?
heller ikke når man søger på dem...???

Godt nok en stor forvirring!!!

fredrik — 14. august 2013, 19:13

Heller ikke det billed ? jeg syntes nu de ligner hinanden meget godt. bortset fra farven med det er nok noget med lyste at gøre...

Bullers — 14. august 2013, 19:33

Jo fredrik... der fangede du ham sku i yngre udgave.. ligner ham sku...

Roland — 15. august 2013, 07:59

Kan heller ikke sige det sikkerhed. Men mit bedste bud er Notatus, med alle de prikker.

Bruger #747381 — 15. august 2013, 08:32

Her er min han idag:

Bullers — 15. august 2013, 09:00

#15 sjovt du også nævner prikker. Det var også det der var budet på notatus i første omg...
men den ligner nu også meget godt den i #13

#16 kan godt de det du nævner med finnerne... troede faktisk på et tidspunkt at der var noget galt siden finnerne nærmrst hang og krøllede lidt..

Bruger #747381 — 15. august 2013, 09:56

Unge Heros er meget meget svære at artsbestemme (gul og rød undtaget selvfølgelig;) ) Det er først når de vokser til at deres særegne karaktaristika træder frem. Derfor spørger jeg også rigtig meget når jeg ser på en ny art til samlingen, og er sælger bare en smule usikker på hvad det er, lader jeg dem gå. Det bedste er hvis man kan se forældrene.

Her er en god side med mange Heros. Der er nok at drømme om:

http://www.augenfleckbuntbarsche.de/

Roland — 15. august 2013, 13:35

Har haft de fleste, vildtformer, for nogen år siden. Finder desværre ikke mine bildeder af dem. Men der er da ikke meget rødt på din han? For at være en Rotkeil. Rotkeil er jo bare en lokal variant, med meger rødt, af heros efasciatus. Husker altså heller ikke, at min havde noget særlig prikker.

Roland — 15. august 2013, 13:36

Ser også, at der er forskellig øjenfarve på dit "par" ?

Bruger #747381 — 15. august 2013, 14:42

Rigtigt, der er ikke så meget farve på mine rotkiel, men igen det kan man jo ikke se så længe de er små. Det er først senere man føler sig "snydt" 😉 Jeg er også på udkig efter nogen med noget mere farve.
Øjenfarven er meget humør afhængig. Når de har æg eller skal forsvare territoriet, så bliver de helt knald røde i øjnene.
En anden sjov ting med Heros er, at de kan skifte farve lynhurtigt. Bliver de jagtet eller bliver forskrækket, så kommer striberne lige så hurtigt som et knips med fingrene.

Bullers — 15. august 2013, 16:00

Synes nu også mine har samme øjenfarve generelt, nok lyset og de vinkler billederne er taget. ..
De begge har også blå øjenskygge.. men det måske generelt for heros?

men kan godt se at det nok bliver umuligt at præcis sige hvad han er for en fætter.. der er så meget forskel selv på den samme slags heros... synes jeg.

Bullers — 15. august 2013, 16:07

Men hvis de yngler en dag, så får jeg nok nogen Heros krydsnitos 😀

Men måske derfor de har gået længe og flirtet uden der rigtig sker mere..

Bruger #747381 — 15. august 2013, 16:26

Hvis de yngler vil du så ikke gøre alle den tjeneste, at du bruger ungerne til foder eller lign. I hvert fald sørge for at de ikke kommer ud i handlen. Der er Heros forviring nok rundt omkring, der er ikke brug for hybrider også.

Når jeg forhåbentlig snart finder nogen rotkiel med mere farve, kan du købe mit par, de lægger æg hver 14.dag. Om nogen måneder har jeg også nogen red spottede der er store nok til salg.

Roland — 15. august 2013, 16:28

De skal nok komme. Men det bliver jo "kryds". Er temmelig sikker på, det ikke er "Rotkeil".

fredrik — 15. august 2013, 16:31

Bullers.

Og du kan smide mig en besked for så vil jeg gerne ha læs købe. din da jeg er 100 på det er de samme jeg har her..

Hvor stor han nu ?

Bullers — 15. august 2013, 16:35

Jo kunne aldrig drømme om at sælge unger hvus de kom så langt...

jeg vil nu også hellere have nogen rotkeil med meget farve, det vist nogen af de farveløse vi har fået 😐

kunne godt være interesseret i red spottede. Så nogen i neonfisken for noget tid siden. Vildt flotte...

Bullers — 15. august 2013, 16:39

Fredrik... han er ca 15cm +/-

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.