Kinesisk algeæder?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Csg — 13. august 2013, 15:10

Hej.

For noget tid siden skulle jeg købe nogle fisk til mit nyopstartede 54 l. akvarie. I dyreforretningen så jeg nogle små maller, som så meget aktive ud, i forhold til algespisning 🙂. Jeg fik at vide, at det var pansermaller og at de ikke blev ret store, og derfor passede fint til mit akvarie, hvor jeg også har 4 platy'er og en lille ancistrus gående.

Som ikke-erfaren akvarist lød dette fint, og jeg købte derfor 3 af disse. Da jeg kom hjem, ville jeg gerne vide hvilke fisk det egentligt var, og kiggede derfor i forhåbning om at blive klogere, på bon'en fra forretningen, hvor der stod "3x fisk" *skeptisk*. Jeg begyndte derfor i stedet at lede på nettet og "fandt så ud af" at denne art ikke er pansermaller, men derimod dværg sugemaller.. herefter "fandt jeg ud af" at det måtte være siamesiske algeædere.. I dag faldt jeg så over endnu en art, som jeg synes ligner mest - en kinesisk algeæder - som absolut ikke er en lille fisk, i voksenstørrelse, og af hvad jeg kan læse, oven i købet bliver aggressiv når den bliver større(Synes nu allerede de jagter hinanden rundt ind i mellem - de er ca. 5-6 cm).

Jeg ville blive glad, hvis nogen af jer lidt mere erfarne akvarister kunne tage et kig på fisken, for evnt. at fjerne al forvirring omkring hvilken art det er.

Her ses et billede af to af dem:

Og til sidst: beklager min "wall of text" 🙂.

Mvh. Christian.

Lizette — 13. august 2013, 15:14

Flying Fox!

Kuhliålen — 13. august 2013, 15:29

Jeg fik lavet præcis samme "trick", som dig og blev en smule nervøs, da jeg kom hjem og fandt ud af, hvad det var for nogle djævle jeg havde købt.. Hvilket også er dem du har fået købt..
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10810

Csg — 13. august 2013, 15:32

Flying Fox? Det ligner da mere en flagermus når jeg søger på google! 😀

Spøg til side - ja, det kan jeg godt se at det også kunne være.. Hvad får dig til at tro det er sådan en, hvis jeg må spørge? Har nemlig enormt svært ved at skelne de her forskellige 3 arter ad; siamesisk algeæder, kinesisk algeæder og nu flying fox.
Jeg synes umiddelbart mere det ligner kineseren, pga. de små sorte prikker på ryggen/langs siden?

Mvh. Christian.

Csg — 13. august 2013, 15:35

#3 Hehe, så er jeg da ikke den eneste der er hoppet i den fælde 😛 Men okay - jeg synes også at de ligner på en prik, når jeg google-billed'rer "Gyrinocheilus aymonieri", selvom jeg synes det er lidt svært at skelne 😛

Kuhliålen — 13. august 2013, 15:47

#5 Jeg er næsten 100% sikker på at det er den du har fået med hjem. Har du læst beskrivelsen af den? Den bliver både omtalt som kinesisk- og siamesisk algeæder.

Csg — 13. august 2013, 17:16

#6 Ja, jeg har siddet og læst lidt om den - synes det både lyder som og ligner den, fuldstændigt.. Undrede mig også over at de virkede så aggressive.. Men da jeg søgte info om fisken i starten, søgte jeg jo efter "corydoras", da jeg troede det var en pansermalle - hertil lød svarene tit at det bare var leg.. Nu hvor jeg har fundet ud af at det slet ikke er sådan en, tror jeg desværre heller ikke at det er leg, da det virker meget voldsomt - sand og møg står til alle sider når de jagter hinanden.. Må hellere se at få fisket dem op.

Men tak for hjælpen i hvert fald!

Mvh. Christian.

Kuhliålen — 13. august 2013, 18:37

#7 Held og lykke med at fange dem, for de har en raket i røven 😛
Jeg har stadig mine og har nu haft dem i 1,5 måned og de jagter kun hinanden en sjælden gang imellem. Jeg tror dette skyldes, at jeg har stablet sten oven på hinanden, så der laves en masse huler og gemmesteder til dem og så er mit akvarium også godt beplantet 🙂
Men det kan måske være at din dyrehandler vil tage dem tilbage igen?

soffi — 13. august 2013, 19:16

Hvis min hukommelse ikke svigter helt, så er den flyvende røv den eneste hvor den sorte streg fortsætter helt ud til spidsen af halen

fredrik — 13. august 2013, 19:25

Den eneste der har en flyvende røv er heksen når hun flyver til Bloksbjerg... 😛:P:P

sira666 — 13. august 2013, 19:36

#10 der var en der var vågen XD!

fredrik — 13. august 2013, 19:37

Jeps for her inde hjælper vi hinanden 😉😉

fredrik — 13. august 2013, 19:40

Indlæg blev ved en fejl postet i den forkerte tråd.

Bruger #381101 — 13. august 2013, 19:47

Det er 100% sikkert Gyrinocheilus aymonieri, også kaldet siamesisk algeæder.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.