Sprøjtekarpelaks - fascinerende video

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

afp151093 — 19. august 2013, 14:33

Faldt lige over denne enormt fascinerende video om sprøjtekarpelaksens leg, i dens naturlige omgivelser. Den fortjener et kig 🙂

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

sira666 — 19. august 2013, 18:02

jeg tror jeg har haft set den før... men... det er virkeligt en fascinerende video

casper thornbye — 19. august 2013, 22:57

Hold da ferie det godt nok fascinerende! Det sgu noget andet end når guppyer boller igennem:D

Lmarie65 — 20. august 2013, 10:48

Hold da op hvor fantastisk. Men undrer mig over de ikke bare ligger æggene i vandet. Men sikke yngelpleje 😀

FætterFisk — 3. maj 2014, 02:37

Wow... 🙂

Bruger #747381 — 3. maj 2014, 11:06

[citat]Hold da op hvor fantastisk. Men undrer mig over de ikke bare ligger æggene i vandet. Men sikke yngelpleje 😀[/citat]

Du kan da prøve at spørge dem hvorfor 😀

Hvorfor er nogen mundrugere, hulelegere, levende fødende, æglæggende? Man kan undre sig over meget.

Her er der nok én af dem, engang for 100.000år siden, der fik den smarte idé, at deres "fiske fjender" ikke kunne æde deres æg, hvis de placerede dem over vandet. Det blev en succes for dem, så dem der gjorde det overlevede.
Prøv at læse Darwins udviklingslære, den bliver man klog af. 😉

Vandpjaskeren — 3. maj 2014, 11:51

Jeg er enig, fascinerende fisk med fascinerende adfærd. En fisk jeg har haft og helt sikkert skal have igen på et tidspunkt (hvor jeg synes det er passende med en lavere vandstand i akvariet)
Er der nogen der har oplevet at få yngel ud af dem?
Mine havde det med at lægge æg op på armaturet, hvorefter de hurtigt tørrede ud....

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.