Mine fisk dør, men kan ikke finde ud af hvorfor
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Eva84 — 20. september 2013, 18:19
I dag har jeg fået tjekket vandet ved en fiskebutik for diverse ting, og der er intet galt med vandet. Han ved ikke hvad der kan være galt andet end han synes jeg skal skrue højere op for temperaturen (fra 27 grader til 29-30 grader) og skifte mere vand (fra 1/3-1/4 til ½ ugentligt).
Er der nogle der har nogen idé om, hvad der kan være galt i mit akvarie og evt. har nogle gode råd??
På forhånd tak.
Jubel-Bille — 20. september 2013, 19:09
Hvor længe har det kørt?
Hvor tit skifter du vand ? Bruger du koldt eller varmt?
Hvilket filter ?
Akvarie størrelse?
Hvor mange fisk?
Hvad fodre du med?
Eva84 — 20. september 2013, 20:15
Mit akvarie er på 450 liter.
Startet op i marts i år, og har kørt med planter og lys i ca 1½ mdr. inden der kom fisk i.
Skifter vand en gang om ugen. Alm. postevand på de ca. 28 grader.
Tetra pumpe med filtervatpude, filterkugler, filterskum, keramiske filterringe.
Jeg har 5 diskus samt ca. 40 unger platy mix a max 4,5 cm. samt 15 ancistrusmaller (unger) og 9 kobber- og pansermaller (voksne).
Jeg fodrer med flager, diskus tørfoder og frostfoder.
AG17 — 20. september 2013, 22:56
jery — 20. september 2013, 23:48
#1: er du sikker på temperaturen (måler du med et kvalitets termometer?). Er der sket nogen ændringer i omgivelserne (nymalede vægge, brug af luftfrisker etc.)?
Bering — 21. september 2013, 00:51
4# jeg har de sidste 7 , måneder skiftet vand ved mine discus-unger HVER dag. Med temperet vand fra hanen (30-31grader) uden der på noget tidspunkt er sket noget som helt *santa*
Det med temperet vand er vidst snart blevet en myte *rødmer*
gnasker — 21. september 2013, 00:56
AG17 — 21. september 2013, 09:35
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=463025
Cory-Mike — 21. september 2013, 17:58
Det lyder for mig som om du ikke er kommet af med det finneråd du havde problemer med. Især når du skriver at fiskene kommer til at se underernærede og gennemsigtige ud.
jeg har selv problemer med det i mit akvarie lige nu. Jeg købte nogle flying fox og desværre fandt jeg to danioer med flossede haler. jeg lod dem være og dagen efter var halen væk. Så de blev aflivet. Samme dag som aflivningen købte jeg noget middel mod bakterie angrebet og der er nu 2 danioer der minder rigtig meget om det du beskriver. Jeg har vedhæftet en lille film (meget dårlig kvalitet) men der kan du se de 2 danioer jeg har der er syge. Ps Jeg har også observeret en Danio der var meget tyk og med rejste skæld. (bygvattersot).
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Mht. om man kan bruge poste vand fra den varme hanen. Så har jeg altid brugt det direkte fra vandhanen. Selv til opdræts akvarier og opfodring af yngel. Faktisk er jeg meget enig med #6
Måske denne artikkel om det kan hjælpe dig. http://aquadaily.com/2009/01/26/fin-rot-symptoms-and-treatment/
viggo0 — 21. september 2013, 19:27
Men skal man bruge tempereret vand skal man sørge for, at bruge et godt termometer! Jeg ynder, at bruge reletivt koldt vand, da jeg bilder mig ind, at det har en positiv effekt på fiskene. Temperaturen daler ihvertfald markant i både floder og mindre søer når det regner meget, hvilket det jo tit gør der hvor vi får vores dyr fra. Ihvertfald hvis det er vf 🙂
Cory-Mike — 21. september 2013, 20:36
vedr. temperatur faldet så kan de tricke corydoras arterne til at smide æg. Ikke ualmindeligt at det sker i selvskabsakvarier.
viggo0 — 21. september 2013, 22:23
Eva84 — 22. september 2013, 17:34
#5 Jeg bruger de glastermometer, man kan købe i dyrebutikker.
Intet nyt er sket i omgivelserne.
#6 Jeg skifter 1/3-½ af akvariet en gang ugentligt.
Vandet i akvariet er som sagt blevet testet og det fejler intet.
#9 Det har kun været den ene guppyhan jeg har st finneråd på.
Og den diskus unge, der er død, der har set afmagret og gennemsigtig ud (+ en mere jeg har i akvariet). Ellers har der kun
været det symptom, at fiskene falmer i farverne hvorefter de efter ca. 2 uger dør.
I dag har jeg opdaget en Xiphophorus Maculatus unge på ca. 1,5 cm., hvor finnen er klappet lidt sammen.
Lige en detalje mere. Min sværddragehun har i mange mdr. nu perioder hvor hun ligger sig nede på bunden, men appetitten fejler intet og pludselig liver hun op igen og svømmer normalt rundt.
Kan diskus godt tåle, hvis jeg kun tager koldt vand i, når nu de skal have 30 grader?
I korte træk, vil det så sige, at I foreslår, jeg skal skifte vand oftere end en gang ugentligt?
Jeg er i vildlede, hvad jeg skal gøre for ikke at miste flere fisk 🙁
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.