køn på Honning gurami

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

frandy — 27. december 2013, 20:27

Jeg har brug for jeres hjælp, da en af mine honning guramier døde for et par uger siden, og da jeg gerne vil have en trio af dem, skal jeg have 1 til, men men men.

Hvilken en var det der døde? hannen eller en af hunnerne? De 2 jeg har tilbage har jeg prøvet at tage nogle billeder af (selvom de ikke er kamera-glade 😎), og jeg TROR at jeg har 1 han og 1 hun.

Den formodede han:



Jeg tror dette er en han, fordi den er lidt mere kraftig mørkeorange (ved finnerne + bugen) og den har også noget sort farve ved bugen. Den er lidt mindre end "hunnen"

Den formodede hun:



Grunden til at jeg tror dette er en hun er, at den ikke er så kraftig i farverne, lidt større end "hannen" og har ikke det sorte ved bugen.




Men som sagt, jeg vil godt lige have be/afkræftet om mine påstande er sande eller falske!! 😀



P.S. UNDSKYLD at billederne vender forkert -.-

Gregor Gobba — 27. december 2013, 22:56

Guramier har "som regel" en spids ryggonne for hanner og afrundet ved hunner. Derudover er der er en forskel at spotte på bugfinnen. Ved hanner vil den gå mere ud i et med halen og ved hunner runder den mere af inden halen. Det er ihvertfald sån jeg ser forskel på mine blå og perle-guramier.
Det er lidt svært at se det på dine billeder. Men den øverste kunne ligne en hun.
Tages forbehold for fejl da jeg som sagt kun har blå og perler ;-)

mikkel_k — 27. december 2013, 22:57

lidt svært at se på billederne, men mit bud er: den første er helt sikkert en han, og nr 2 ligner da en hun så tror dine formodninger er gode 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.