Sneglehuslegere
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jacob-m — 7. januar 2014, 19:58
Jeg har lige et par spørgsmål, som jeg håber jeg kan få lidt hjælp til.
Jeg har lige fået et 530L til overs 🙂 og ville gerne prøve noget helt andet, og det kunne være sneglehuslegere.
Jeg har kigget nettet tyndt for artikler, og der er rigtig meget at kigge på men mangler stadigvæk lidt Info,
Ang. Hvad art der kunne passe bedst i den størelse akvarium, kunne rigtig godt tænke mig Lamprologus ocellatus, men kan forstå at den ikke er så glad, for så mange individer i samme akvarium.
Jeg vil gerne holde det som arts akvarium, så skal jo helst finde en fisk, som kan gå lidt i flok, så akvariet ikke ser helt tomt ud 🙂
Jeg er åben for input, så håber der er nogen der kan hjælpe en, som ved rigtigt meget om saltvand, men ikke særligt meget om tanganyikasøens vidunderlige verden.
-Jacob
Olmo — 7. januar 2014, 20:13
Hilsen ole
jacob-m — 8. januar 2014, 11:36
Jeg har læst en del om multifaciatus, og har besluttet at det skal være den:)
Kan en N. Brichardi evt. gå sammen med en multi, eller er der andre der egner sig bedre?
Kan jo læse at prinsessen også godt kan lide og grave, så ved ikke om det kan gi et problem?
-Jacob
Olmo — 9. januar 2014, 20:49
jacob-m — 9. januar 2014, 21:40
- Jacob
Olmo — 11. januar 2014, 15:07
skov — 11. januar 2014, 16:29
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.