Malawi skuffe, hvornår er det tid?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tim N — 3. februar 2014, 19:42

Hej alle sammen jeg er så heldig at jeg for en uge siden købte en Malawi cichlide med skuffe 🙂
Ham jeg købte den af havde ikke set det før jeg sagde det, det var ikke noget han gik op i.
Men nu er mit spørgsmål så hvornår spytter hun dem ud. Har godt læst på nettet der går 18-21 da ca. Men ved jo ikke hvor længe den har gået 🙂
Nu går den for sig selv i et 54L akvarie med nogle sten og huler 🙂
Men hvis jeg Sidder og kigger på hende noget tid kan jeg se de små unger inde i hende mund når hun åbner munden, er det så ved at være tid eller hvordan?

Nordjydenn — 3. februar 2014, 20:13

jaa så spytter hun dem snart
😀

Nordjydenn — 3. februar 2014, 20:14

Ellers en anden gang pejler jeg bare at fange hende op fra det store akvarium og tømme hende og putte hende tilbage:)

fimbulvinter — 3. februar 2014, 21:30

Hvorfor tømme hende Nordjydenn? Hvilke fordele kan der være ved det? Hvorfor ikke bare lade hende gøre det selv? Som jeg ser det vil den naturligste måde altid være den bedste. Både for hunnen og for ungerne.

Tim N — 3. februar 2014, 21:41

Enig med #4 🙂
(Syntes godt om)

Nordjydenn — 16. februar 2014, 23:00

hun kan jo lige så godt få lov at gå og passe dem sammen med de andre så længe så muligt

der er også nogle der siger at de andre vil være hård ved hende hvis hun har gået for sig selv så ser de hende som ny

Bruger #727374 — 17. februar 2014, 07:25

Hvis man syntes det er mest naturligt at fange den op og have den gående alene i et lille akvarie, med stor risiko for at den bliver slået ihjel når den skal tilbage, ja så er det vel en smagssag. Men at tage den op, og tømme den og sætte den tilbage efter 5-10 min. er for mig det rigtige, da den har ca. 100% chance for at overleve, har selv mistet hunner på #4 metode og kender mange der også har mistet, og læser til stadighed tråde hvor folk mister deres hunner. Naturligt - nej vel.

henning.

Muslingen82 — 17. februar 2014, 08:39

jeg har benyttet mig af begge metoder.... der hvor jeg tømmer dem er hvor jeg ikke har plads til at have en dame gående af en eller anden årsag, ellers så har jeg altid flyttet damen over for sig selv, ladet hende spytte og gå med ynglet 2 dage mere hvor hun bliver fodret med ynglet.

jeg har aldrig mistet en dame på denne måde... så længe man husker sine "regler" for at sætte ny fisk i akvariet når hun flyttes tilbage skal det nok gå.

/Christian.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.