Akvarierummets fugt og tegn på svamp
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
halo15 — 16. februar 2014, 23:57
Jeg ser væggene i rummet krækkelere g smuldre. Tydelig tegn på fugt. Jeg lufter ud når jeg er hjemme men lukket vinduet når jeg forlader huset.
Jeg tænker på en ventilations blæser til vinduer i stedet da at bore i væggene ville være en stor projekt.
Jeg har 8 akvarier kørende og alt det varm fugt siver i rummet.
Vil meget gerne høre jeres erfaringer om fugt forbyggelse.
preben — 17. februar 2014, 05:24
http://www.elvvs-grossen.dk
Her kan du måske få nogen ideer
Men hvis dine væge er ved at krakelere pga fugt er du måske derhenne hvor du allerede skal til at lave forebyggende behandling mod skimmelsvamp.
Roland — 17. februar 2014, 07:07
d9ha — 17. februar 2014, 11:21
halo15 — 17. februar 2014, 20:04
D9ha ka du uddybe lidt mere om den varmepumpe som alternativ.
Jeg er ikke en fagmand men hvis rummet i kælderen er fugtig pga. for meget varm som fordamper vandet i rummet
Hvordan træder varmepumpen så ind?
greg — 17. februar 2014, 20:53
Peter_s — 17. februar 2014, 21:26
Et hul i væggen er ikke så vanskeligt. Du kan leje borkop og maskine i mange byggemarkeder. Det er som at bore i smør med en stor borhammer.
Billigste løsning, tror jeg: To ventilatorer. En ventilator der blæser ud. En ventilator der blæser ind. For at optimere effekten kan du føre rør rundt i rummet fra hver ventilator. Luften du suger ud vil bære en masse vand. Den friske luft du blæser ind vil være meget tør og derved udtørrer du rummet.
På hver ventilator sætter du et tænd/sluk ur. De kører så begge forskudt ca 10 minutter ad gangen. Prøv at starte med fem-seks gange i døgnet.
Alternativt få et Genvex anlæg. Det vil udnytte den varme luft til at opvarme den tørre luft ude fra. På den lange bane vil du sikkert kunne betale Genvexen med den varme du genererer i kælderen.
Til en start kan du leje en affugter. Pas på den er sindssyg dyr i strøm. Hvis du ikke gør noget, så risikerer du råd i huset.
halo15 — 18. februar 2014, 18:06
Genvex anlæg. Det koster en båndegård. 30,000kr.
Tror jeg vil prøve med en alm vægblæser som driver den varm luft ud af rummet og som komme til at blive monteret på min 150 cm kældervinduet. Hvad siger i?😉
Svend Erik — 18. februar 2014, 21:26
ThomasBallerup — 18. februar 2014, 22:07
at skrue temperaturen et par grader ned på vandet ?
hvis du stadig er inden for dine fisks komfort område,
d9ha — 19. februar 2014, 08:11
Hvis du vil satse, så vælg løsningen med 2 ventilatorer placeret så langt fra hinanden som muligt, for at få noget cirkulation. Du kan let bedømme effektiviteten ved at se på dug på vinduet. 0 dug = lavt fugtniveau. Lidt dug i bunden af ruden = måske acceptabelt. Dug et stykke op ad ruden = virker ikke.
preben — 19. februar 2014, 08:43
greg — 19. februar 2014, 09:11
2 huller med så lang afstand som muligt, helst i hver ende af rummet.
Jeg ville lave det med 1 blæser, der blæser luften ud af rummet og en vægventil (uden nogen form for motor) der lukker luften ind, når den anden blæser suger luft ud.
Du kan begrænse duggen/fordampningen en anelse ved at bruge dækglas på dine akvarier.
Genvex og varmepumper er den optimale løsning, men også det dyreste (+10.000kr.)
Man kan købe små hobby affugtere, men jeg vil ikke anbefale dem som en permanent løsning, de suger simpelthen for meget strøm ved længere tids drift.
MVH Frank
halo15 — 19. februar 2014, 19:11
Peter_s ,,,jeg kunne enormt god lide din bud.
en ting jeg har i hovedet er; kan jeg ikke bare nøjes med 1 stor ventilator der blæser luften ud af rummet.
for hvis det regner udenfor så er jeg slet ikke interesseret i at få regn fugt med ind i rummet.
*blink**blink*
............................
[citat]
Billigste løsning, tror jeg: To ventilatorer. En ventilator der blæser ud. En ventilator der blæser ind. For at optimere effekten kan du føre rør rundt i rummet fra hver ventilator. Luften du suger ud vil bære en masse vand. Den friske luft du blæser ind vil være meget tør og derved udtørrer du rummet.
halo15 — 19. februar 2014, 19:21
ja alle mine akvarier har dækglas.
og det med hobby affugtere havde jeg også tænkt at maskinen ville også samle vand fra akvariet da dens føler ikke kunne skelne fugt i luften kontra fugt/vand fra akvariet. det er jo ens i maskinens affugtnings egenskaber.
citat:
2 huller med så lang afstand som muligt, helst i hver ende af rummet.
det ville være skønt at gøre den sådan, men jeg har monteret reoler med akvarierne , og de ikke bare lige til at flytte rundt, derfor tænker jeg mest på blæserne i vinduet.
😉 ....
tro i at glarmesteren har sådan nogle ventilations systemer? *blink*
eller er det noget jeg selv skal skaffe til mesteren?*rødmer*
ipsen — 19. februar 2014, 19:33
du kan jo ikke bare suge luft ud, uden at der skal noget frisk tør luft ind, ellers er der jo ingen luftudskiftning i rummet!
styker — 19. februar 2014, 19:57
Varmepumpe tørrer vel kun luften så længe den kører i aircondition indstilning, som jo gør at fugten kondenserer på varme/køleelementet.
Og det er samme pris i strøm som enhver anden affugter, så den optimale ikke alt for dyre løsning må være en pladeveksler(genvex princip) på ovennævnte ventalition.
scn — 19. februar 2014, 19:58
Hvor tæt tror du døren og resten af huset er? Det er jo ikke fordi der skal flytte flere m^3 i minuttet for at holde luftfugtigheden nede.
Bortset fra det, så er spørgsmålet så svagt defineret at det er som at sige: "Hvor stor radiator skal jeg have for at opvarme min stue?"
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.