tunge akvarier vs trægulve

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

K Hjorth — 21. marts 2014, 23:29

Hej
Jeg har planer om et 700 l akvarie på sønnens værelse,under akvariet skulle der gerne være en ca 250 liters filtersump.

Det første jeg så lige kommer i tvivl om er, om gulvet overhovedet kan holde til det*skeptisk*
Jeg vil gerne høre om hvad I andre har af erfaringer

Der er tale om 22mm massiv junkers bøgeparket monteret på bjælker (8*8 cm)og herunder krybekælder(som der ikke er adgang til medmindre man piller gulvet op). akvariet kommer til at stå på står på tværs af bræddernes længderetning,langs væggen. Gulvet er ca 1 år gammelt og jeg mener at bjælkerne ligger med ca 60 cm's mellemrum. Nå ja bjælkerne er så fra 1964 men som nye. Bjælker hviler på sådan nogle murstens"tårne",ved ikke lige hva' de hedder, men opbygningen er meget typisk for 60'er parcelhuse

sådan ved hurtig hovedregning vil jeg jo ende med noget i retning af 1 ton fordelt på en rund kvadratmeter

synes det lyder lidt vildt, men kan se at der nogen der har lign akvarier på 1-2-3 sal så jeg vil gerne høre hvad der er af gode og især dårlige erfaringer med ikke støbte gulve og de store akvarier.

(er der evt en bygningskonstruktør med iblandt os:D)

Karina

Mr.Frog — 22. marts 2014, 01:07

Det vejer noget mere end et ton det der projekt 😉

tankpasseren — 22. marts 2014, 07:07

jeg har 720 liter med porsabord stående på en 20 mm spånplade som er malet 3 gange med gulvmaling (så jeg kan støvsuge og spilde vand uden at ødelægge pladen). Jeg bor på 3. sal i en 110 år gl. bygning. Gulvet er laminat. Det hele vejer vel tæt på et ton og står stabilt og i vatter. Jeg har fået fortalt at det ikke så meget er et spørgsmål om gulvet kan holde, det skal det nok, men om trykket fra de enkelte ben (hvis man bruger bord) kan risikere at trykke et el. flere gulvbrædder ned sådan at akvariet kan vride sig over tid med risiko for flækket glas til følge.

Jma37 — 22. marts 2014, 08:26

Har selv haft den udfordring, mit gulv kunne ikke klare presset og når man gik forbi var gulvet meget ustabilt - smuttede i Bauhaus og købte en bord plade i samme farve træ, som jeg savede til og lage under møblet. Det fordelte trykket på større området og det gjort noget godt for vores gulv.

Muslingen82 — 22. marts 2014, 09:53

Hej,

til at starte med, der er ingen der kan sige det med sikkerhed, men undtagelse af en professionel gulv mand / ingenør der laver nogen beregninger...

men.... jeg havde samme problem... jeg bor i en bygning fra slut 1970.... gulvet her består af 20mm parket gulv, som viler oven på 5x5cm strøer med 60cm i mellem som derefter har opklodsninger under strøerne for hver 60cm som så står på beton.
betonen kan sagtens holde, men det var mere træ konstruktionen jeg var bange for... jeg lagde 22mm MDF ud for at fordele vægten og mit akvarie (660l) står på tværs af 4 spær... det er sunket 1cm på ca 6 måneder og det har nu sat sig... det sank vel og mærke ujævnt så vatterpasset var MEGET i brug, da man risikere at akvariet springer hvis det står og vrider sig.

akvariet er nu blevet flyttet til den anden ende af stuen hvor jeg fik en gulv mand til at bore 10 gulv jacks igennem mine spær... dette betyder at i stedet for 8 opklodsninger der flytter vægten ned i betonen er der nu 18 punkter der flytter vægten ned i betonen, og det har betydet at gulver kun lige har sat sig 1 mm ca.

men ja, det er nok primært punkt belastningen man skal være nervøs for, og det er derfor jeg benytter en blanding af MDF og krydsfiner for at fordele trykket så meget så muligt, så jeg gerne skulle slippe for en gulvbrædde der pludselig synker og skaber vrid i akvariet.

akvariet står stadig helt osv på mit gulv, så det BURDE kunne holde hos dig når du har kraftigere spær osv, men igen, det er kun en fagmand der kan give dig et svar.

/Christian.

tankpasseren — 22. marts 2014, 10:57

Hvis man var bog el. musik nørd og havde store reoler fyldt med bøger el. LP'er ville man ikke skænke det en tanke. Eller hvis man sidder 10 mennesker om et bord, tænker man heller ikke på om gulvet braser sammen. Det er fordi man bliver nervøs ved tanken om at x antal liter vand som vælter ud i stuen. Med andre ord, medmindre at en bygning er det rene klaphuggeri, så er gulvene lavet til at kunne bære stor vægt. Jeg havde selv de samme tanker som K Hjorth da det nye store akvarium skulle op, tror det er meget almindeligt at man er lidt nervøs ved tanken. Men tænk mere på det med trykbelastning og at det står stabilt og i vatter, så skal det nok holde og gå godt:)

K Hjorth — 23. marts 2014, 19:26

#2 he ja ok, ca 1 ton vand+akvarier+møbel+sten. det render op jo:)

tak for svar, jeg kan se jeg skal have en plade af en art nedenunder herligheden, og første indfald var en massiv bordplade i træ(lyder solidt), men kan se Christian har valgt en kobi af MDF og krydsfiner, Jma37 er til træbordpladen og tankpasseren spånplade. Har I valgt materiale efter pris/tilgængelighed, eller ud fra en ide om hvad der fordeler trykket bedst muligt?

Jeg fik tanken om et 2 delt lag, med noget formstabilt øverst(tror mest på kraftig MDF plade)og spånplade nederst(strukturen i denne tænker jeg fordeler trykket bedst)??
Jeg er måske på bagatelgrænsen med dette spørgsmål,(er frygtelig detalje fikseret lige meget hvad jeg laver*rødmer*)men hvis nogen har tænkt tanken vil jeg gerne høre:)

Det nemmeste for mig ville være om jeg kunne have et stel til akvarierne, kan fødderne justeres på de stel der findes til de store akvarier? jeg ved at gulvet her absolut ikke er lige, og der skal reguleres en del for at akvarie kommer i vater.
Alternativt må jeg jo bygge noget (solidt) selv, men stel er nemmere..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.