Hjælp en uerfaren med at afvikle akvarier
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Onkel Molle — 17. april 2014, 11:56
Min mand Morten afgik ved døden i lørdags.
Han var en ivrig akvarist og det var hans store passion. Jeg har ingen erfaring i at passe akvarierne. De har fået lov at stå gennem de seneste måneders sygdomdforløb, blot er fiskene fodret,
Han har 5store avkavier. Jeg ved at han interesserede sig for sydamerikanske fisk og planter. Jeg har hørt ham tale om kribensis, pecoltier, endlers guppyer.....
Hvordan får man afviklet disse akvarier? Er der mulighed for at lave salgsannoncer herinde? Er der præcedens for at en evt køber vil hjælpe med at tømme og afvikle akvarierne.
Jeg er sgu på herreens mark.....
Bruger #816623 — 17. april 2014, 12:11
Jeg er ked af at høre det med din mand.🙁 Men ja du kan sætte dine akvarier til salg herinde, men det ville nok også være en god ide at sætte dem til salg på DBA.dk og GulogGratis.dk .I forhold til at sælge dine fisk, og planter, vil det nok komme til at tage meget lang tid. Du kan evt. give dem væk i stedet for, eller tage hen til jeres fiskehandlere, og spørge om de vil have nogen. Og det ville være en god ide at få nogle billeder af akvarierne/fiskene. Det kan være at nogle købere vil hjælpe med at afvikle, men det tager i hvert fald noget tid. Det kan være du eventuelt har nogle familiemedlemmer der vil hjælpe dig.
Alt held og lykke herfra.😛
Mvh Kristian
Hugo — 17. april 2014, 12:36
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/
Martin´s mormor — 17. april 2014, 12:37
(Naturligvis, skal dette forslag kun, være noget du personligt er interesseret i, for det kan jo også være du bare trænger til ro)
Men måske kan du være så heldig, at der i nærheden af - 8680 Ry - er en dygtig "fiske" /rar person, som evt. kunne hjælpe dig med, at få alle disse akvarier ordnet, indtil de kan blive solgt.
Nu ser det heldigvis ud til, at din mand har været god til, at opdaterer sin profil herinde, så kan de/den person som evt. kunne tænke sig, at hjælpe dig, nemt se om det er nogle fisk som vedkommende har et godt kendskab til, da det jo også er vigtigt.
Håber virkelig du får disse akvarier afhændet på en rigtig god og rolig måde.
tankpasseren — 17. april 2014, 16:33
daltiny — 17. april 2014, 17:31
jeg syntes det lyder fornuftigt hvad #5 forslår eller prøv med en annonce her på siden og forklar der hvordan din situation er og at du ønsker hjælp til alt det praktiske samt fjernelse af akvarie +div fisk planter udstyr evt pris er det sikkert muligt at få hjælp til her på siden
/bjarne
Martin´s mormor — 17. april 2014, 18:05
Mr.Frog — 17. april 2014, 20:41
Hvis alt sælges i et enkelt salg, så får du klart mindst for det.
Evt tag billeder af det hele og oprette annoncer hvor man kan byde på det, feks et helt akvarium sælges enkeltvis incl indhold og selvtømning. Så er det ikke så voldsomt uoverskueligt.
Evt tage billeder af de forskellige ting/fisk og spørge om hvad det er inden salg, så du kan følge lidt med i hvad det er der sælges til prisen.
Evt finde en person der der bor i nærheden der vil hjælpe dig med, at sælge dem ud, uden selv, at have økonomisk interesse i det, eller bare kan komme forbi og sammen med lidt telefonisk kontakt og holde lidt øje med salget, så du ikke sælger ud alt alt for billigt.
Evt bare sætte lidt ca prismærker på for dig, så du har lidt, at gå ud fra.
brib — 17. april 2014, 21:26
jeg syntes det lyder fornuftigt hvad #5 forslår eller prøv med en annonce her på siden og forklar der hvordan din situation er og at du ønsker hjælp til alt det praktiske samt fjernelse af akvarie +div fisk planter udstyr evt pris er det sikkert muligt at få hjælp til her på siden
/bjarnne[/citat]
Det er også måden jeg ville gøre det på - Husk at få nogle billeder på. Billeder siger mere end 1000 ord .
#8: Er også en god måde at gøre det på. Så bliver du ikke snydt .
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/
Jeg vil også have lov til at kondolere .
Ærøvej — 17. april 2014, 21:57
Jeg vil gerne hjælpe dig.
Hilsen Carsten - Silkeborg
Onkel Molle — 18. april 2014, 10:59
Jeg var slet ikke klar over at Morten havde skrevet på profilen hvilke akvarier og fisk han havde. Det hjælper jo også lidt. Men det kunne være rart med lidt hjælp og vejledning i processen, så jeg vender lige tilbage efter påsken
Jeg synes det er så svært at skulle rydde ud i det, som Morten har lagt sine tanker og kræfter i.
discusallan — 18. april 2014, 16:57
Martin´s mormor — 18. april 2014, 17:35
mikk038q — 18. april 2014, 17:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.